EMU: CPI, USA: ECI, Firemní barometr Chicaga

30.10.2015 | , HighSky Brokers
INVESTICE


perex-img Zdroj: Finance.cz

11.00 SEČ - Eurozóna: CPI (10 2015, y/y, odhad Eurostatu)

Očekávání:  0,0 %
Předchozí:   -0,1 %

Cenový vývoj v posledních kvartálech úzce kopíruje vývoj cen ropy, resp. energií. Jejich pokračující pokles znamená tlak na pokles jiných cen a tím i trvajíc nebezpečí celkové deflace (poklesu cen) meziměsíčně i meziročně. V celkovém pohledu inflaci sice táhne ke dnu silný pokles cen energií, ale i bez tohoto efektu, tedy z pohledu jádrové inflace je souhrnný klesající inflační trend tristní. Celkově je inflace eurozóny včetně svého jádra slabá, hluboce pod cílem ECB 2,0%. Deflační tlaky jsou až na výjimky patrny v celé eurozóně a EU. To je hlavní důvod expanzivních programů monetární politiky ECB. Stav a tendence inflace eurozóny jsou nepříznivé pro euro a akcie, příznivé pro dluhopisy.

 

13.30 SEČ – USA: Index zaměstnaneckých nákladů (Q3 2015, q/q)
Očekávání: 0,6%
Předchozí:  0,2%
Po dlouhém období mzdové stagnace za poslední rok růst zaměstnaneckých nákladů a to jak mezd tak i benefitů v soukromé i státní sféře zrychluje (snad s výjimkou státních benefitů).  Meziroční růst zaměstnaneckých nákladů za poslední kvartály vyšplhal až téměř k 3,0%. Růst mezd naznačili sice ne všechny, ale některé další ek. indikátory. Právě v tomto článku ek. cyklu, tedy mzdách, tak začíná fungovat spojka ek. oživení a posilujícího trhu práce. Ač trh práce ještě není zcela vyléčen, je již sporné, zda zůstává hlavně „trhem firem“, které si mohou diktovat podmínky a kontrolovat tak nízký růst mezd. To je dobrou zprávou z pohledu pokračování ek. oživení a redukce deflačních nebezpečí. Rychlejší růst mezd pak může velmi přiblížit zvyšování úr. sazeb. Znamená tendence dat trvale rychlejší růst mezd? Data budou velmi zajímavá a důležitá.

 

14.45 SEČ – USA: Firemní barometr Chicaga (10 2015)
Očekávání: 49,1
Předchozí:  48,7
Trh za říjen čeká posílení indexu a tím i zmírnění poklesu ek. aktivity regionu na minimum.

Ek. aktivita regionu celý rok spíše stagnuje, v září se však propadla do menšího poklesu. Důvodem byl zejména propad produkce. Její pokles byl největší od července 2009. Nové objednávky ovšem významně klesly taky – oba dva indikátory leží pod svým dlouhodobým průměrem. Prakticky od začátku roku klesají nevyřízené objednávky.

Oslabení růstu světové ekonomiky, zejména Číny a silný dolar vnáší nejistotu domácnostem a firmám a přenáší se do amerického hospodářství. Stále silnější slabost ek. výkonnosti, která je citelně nižší než loni, od začátku roku indikují regionální zpravodajství ek. a průmyslové aktivity. Regionální ek. aktivita se na podzim dokonce propadla do recese. Na druhou stranu výhledy firem pro 2016 přes jejich redukci od začátku roku stále signalizují zlepšení (ve srovnání se současností) a solidní růst ek. aktivity. Celková ek. aktivita stále solidně roste.  Signály oslabení čínské a světové ekonomiky a světových burz ale zvyšují nejistotu a mohou oslabit ek. růst. Přesto ek. oživení pravděpodobně nelze čekat dřív než od druhého čtvrtletí 2016.

 

Dopad dat na trhy: Sílící růst mezd je příznivý pro dolar a akcie, nepříznivý pro zlato a dluhopisy. Slabá data regionální ek. aktivity mají na trhy opačný dopad.

 

Josef Kvarda
Analytik HighSky Brokers, a.s.

www.highsky.cz - obchodník s cennými papíry I forex I komodity I akciové indexy

Autor článku

 

Články ze sekce: INVESTICE