Týdenní výhled: USA Indexy ISM, zaměstnanost

02.11.2015 | , HighSky Brokers
INVESTICE


Prezident ECB Draghi vystoupí při otevření Evropských kulturních dnů ve Frankfurtu (úterý), na fóru ECB o bankovním dohledu ve Frankfurtu (středa) a v Miláně (čtvrtek). Téma vystoupení nenaznačují komentáře k aktuálnímu či budoucímu ek. vývoji/monetární politice. ECB koncem října zaskočila trhy signálem možnosti navýšení monetární expanze v prosinci včetně možnosti snížení depozitní úr. sazby. Jedním ze zdůvodnění je pokles krátkodobých inflačních očekávání. Tendence monetární politiky ECB je příznivá pro akcie a dluhopisy, nepříznivá pro euro.

 

V USA bude tento týden zveřejněn říjnový Index ISM průmyslu (dnes, 16.00 SEČ), ve středu je pak na programu zářijová obchodní bilance, říjnový Index ISM služeb a vystoupení šéfky Fedu Yellenové na téma: Dohled a regulace ve výboru finančních služeb ve Sněmovně reprezentantů ve Washingtonu.

 

Trhy bude dále zajímat produktivita práce/jednotkové pracovní náklady za třetí čtvrtletí (čtvrtek) a říjnová zaměstnanost (pátek). Růst aktivity průmyslu se má zastavit, jakožto se zastavil i růst exportu. Může se tak projevovat silný dolar a oslabení růstu ekonomik USA a světa. To jsou zprávy nepříznivé pro dolar a akcie, dobré pro dluhopisy a zlato. Růst aktivity služeb má sice oslabit ale zůstat solidní, růst trhu práce má posílit zpět na robustní úroveň. To jsou zase informace dobré pro dolar a akcie, nepříznivé pro dluhopisy a zlato.

 

Komentáře Yellenové se podle tématu pravděpodobně nebudou týkat aktuálního/budoucího ek. vývoje/monetární politiky. Fed kvůli slabosti světové ekonomiky a přenosu na domácí ekonomiku pozdržel plánované zvyšování hlavní úr. sazby, nicméně k poslednímu zasedání na konci října naznačil pokles těchto obav a nečekaně příznivé hodnocení domácí ek. aktivity. To by naznačovalo, že zdržení se zvyšování hlavní úr. sazby může být spíše menší. Tendence růstu hlavní úr. sazby je příznivá pro dolar, nepříznivá pro dluhopisy a zlato.

 

Pro akcie jsou vyšší úr. sazby nepříznivé vzhledem k nejistotám vývoje ek. aktivity ale signál Fedu může být pro akcie příznivý. Produktivita práce roste málo, růst mezd a jednotkových pracovních nákladů mírně zrychlují, ale jsou stále nízké. Tyto informace jsou spíše nepříznivé pro dolar, akcie a dluhopisy resp. lepší pro zlato.  

 

Josef Kvarda
Analytik HighSky Brokers, a.s.

www.highsky.cz - obchodník s cennými papíry I forex I komodity I akciové indexy

Články ze sekce: INVESTICEPři poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.