Aktuálně: Prosincový kontrakt S&P 500 roste 0,3 % d/d na 2102, dílem i v odpovědi na makroekonomickou zprávu americké ekonomiky. Ve třetím čtvrtletí růst produktivity práce v porovnání s druhým čtvrtletím zpomalil méně než se čekalo a růst mezd za třetí čtvrtletí zrychlil v mezikvartálním srovnání poněkud víc, než se čekalo. Růst jednotkových pracovních nákladů ve třetím čtvrtletí byl pak nižší než se čekalo. To jsou data lepší pro akcie. Data ale potvrzují očekávání pokračování trendu slabého růstu produktivity práce a jednotkových pracovních nákladů, což je obecně nepříznivá zpráva pro akcie.
Makroekonomické a firemní události dnes: Zveřejněny též budou výsledky Walt Disney.
Fundamentální pohled: Oslabení čínské ekonomiky a propad čínského akciového trhu vyvolává obavy a nejistotu z oslabení poptávky po zahraničním zboží a službách a tedy globálního ek. růstu, což se přenáší na poklesy cen akcií na světových burzách. Oslabuje tak americký export a průmysl. To vše zvyšuje nejistotu spotřebitelského a investičního sentimentu a oslabuje skrze domácí ekonomiku i dosud solidní růst americké ekonomiky. Navíc situace v Číně a čínského akciového trhu ale je trvaleji nepříznivá s nebezpečím dalšího oslabení a světové akciové burzy vykazují v posledních týdnech silnou korelaci s tímto trhem.
Technický pohled: Index S&P 500 v rozjitřené atmosféře výsledkové sezóny dokázal zvrátit celý pokles z konce srpna. Je zajímavé, že trh technicky až obdivuhodně odolává tlakům slabosti ze zahraničí, nepříznivého dopadu silného dolaru a některým informacím přenosu na domácí ekonomiku. Pro potvrzení případného trvalejšího obratu a růstu by trh potřeboval udržet podpory v rozmezí 2057 – 2074, pak může myslet na rezistence 2106, oblast 2127 – 2133 a 2151 s případným otevřením prostoru pro silnější růstový impuls s cílem 2264. V případě selhání na 2057 – 2074 trhy zaměří hlavní podpory indexu na úrovních 2018 – 2033, 1981, 1960 – 1971, 1947, 1903, 1887, 1859, 1830, 1812 a 1800, případně pak až 1729.
Výhled: Akciím může pomoci, že Fed může kvůli možnému oslabení růstu americké ekonomiky chtít odložit zvyšování úr. sazeb z předpokládaného zářijového termínu. I tak ale ještě důležitější pro vývoj S&P 500 indexu bude očekávaný vývoj ekonomiky resp. kvartální firemní výsledková sezóna zisků a tržeb zvláště při nevyzpytatelnosti čínských statistik. Za nejistoty pokračování slábnutí světové ekonomiky a přenosu na domácí ekonomiku, která bude mizet stěží a může trvat déle do příštího roku a zhoršeného fundamentálního výhledu bude velmi těžké vrátit se zpět do multiletého růstového trendu. Trh tak může pokračovat v konsolidaci na nižších úrovních s nebezpečím poklesu. Na druhou stranu ale v případě pokračujícího slábnutí růstu čínské ekonomiky, resp. akciového trhu by se korelace s tímto trhem mohla snižovat. Investoři možná nebudou ochotni tolik snížit valuaci amerického akciového trhu, když hrozí “pouze” určitá redukce růstu světové, resp. americké ekonomiky, nikoliv jeho zastavení jako v případě světové finanční krize v letech 2008 – 2009. Rozhodnou až příští ekonomická data a do té doby bude trvat nejistota, která je spíše nepříznivá pro akcie.
Dlouhodobý fundamentální pohled: V dlouhodobém pohledu trh těží ze solidních firemních výsledků a výhledů plynoucích z příznivého makroekonomického prostředí, vývoje a výhledu. Americké hospodářství dosud vykazuje stabilní solidní růst a nízkou inflaci (existují také rizika optimismu reflektovaná i Fedem: dlouhodobě nebezpečí příliš nízké inflace). Na druhou stranu vyhlídku trhu snižuje očekávání zvyšování úr. sazeb centrální bankou a tím i zvýšení nákladů a omezení ziskovosti firem a taky nebezpečí slábnutí světové ekonomiky. Fed sice naznačuje pokračování redukce ultraexpanzivní monetární politiky (v podobě vyšších úr. sazeb) a tím i podpory ekonomiky, to však trh zatím správně chápe jako omezení nebezpečí nízkého ocenění rizika, přizpůsobení lepší kondici hospodářství a vyplňování jeho produkčních mezer. Převládá tak vize, že by trend monetární politiky dlouhodobě neměl poškodit ek. aktivitu. Také proto ceny akcií i přes zmíněná rizika dlouhodobě rostou.
Fed a akciový trh dlouhodobě: Fed dle většiny členů FOMC zamýšlí 1-2 zvýšení hlavní úr. sazby ještě letos. Přenos slabosti na domácí ekonomiku ale může odložit zvýšení hlavní úr. sazby. Rozhodnutí Fedu v příštích měsících určí právě vyhodnocení předpokládaného dopadu zpomalení růstu čínské a světové ekonomiky na americkou ekonomiku. Centrální banka musí se startem zvyšování hlavní úr. sazby počkat na moment jakmile růst ekonomiky zesílí, což bude nejdříve od 2016, pravděpodobně nejdříve od druhého čtvrtletí 2016.
Josef Kvarda
Analytik HighSky Brokers, a.s.
www.highsky.cz - obchodník s cennými papíry I forex I komodity I akciové indexy