Mnichovský ekonomický institut IFO oznámil, že index měřící důvěru 7000 německých podniků pro tento měsíc stoupl na 109,0 bodu z říjnových 108,2 bodu. Výsledky značí, že manažeři firem největší evropské ekonomiky jsou optimisty navzdory vyhlídkám na slabší vývoz na rozvíjející se trhy. Jedná se o nejlepší výsledek od června 2014, který překonal očekávání trhu na úrovni 108,2 bodu. Nicméně průzkum byl sestavován ještě před útoky v Paříži.
Příznivé výsledky včera přinesly také indexy nákupních manažerů (PMI) v eurozóně, které ukázaly, že aktivita podniků eurozóny stoupla v listopadu nejvýraznějším tempem od poloviny roku 2011. Když slabé euro a snižování cen pomohly k nárůstu nových objednávek. Složený index nákupních manažerů (PMI) podle předběžných údajů Markit v listopadu stoupl na 54,4 bodu z říjnových 53,9 bodu, zatímco trh čekal stagnaci. Index se tak od července 2013 bezpečně drží nad hranicí 50 bodů oddělující ekonomický růst a pokles.
Americké akciové indexy v pondělí mírně klesly během klidného obchodování po silných ziscích z předchozího týdne. Index blue Dow Jones ukončil seanci o 0,2 níž na hodnotě 17 792,68 bodu, index S&P 500 klesl o 0,1 procenta na úrovni 2086,59 bodu a technologický Nasdaq Composite stagnoval na hodnotě 5102,478 bodu. Akcie včera trápil pokles cen komodit. Ceny kovů se propadly na mnohaletá minima v obavách o čínskou poptávku a kvůli silnému dolaru, který si v pondělí zapsal sedmiměsíční maximum. Například železo se propadlo o 5 procent, měď i nikl oslabily přes 3 procenta.
Aktuálně se daří zbrojířským firmám. Například britské akcie jako Rolls Royce posílily v reakci na plány vlády navýšit výdaje na zbrojení o 1 procento poté, co britský ministr financí George Osborne řekl, že vláda se chystá nakoupit další bojové letouny a zvýšit výdaje na boj s terorismem o 30 procent. Premiér David Cameron současně v pondělí prohlásil, že Británie investuje během příštích 10 let 12 miliard liber navíc do zbrojení, když nakoupí mimo jiné devět protiponorkových letounů od Boeingu
Včera byl oznámen historicky největší obchod v oblasti zdravotnictví. Americká farmaceutická firma Pfizer se dohodla na koupi společnosti Allergan, výrobce botoxu, v transakci hodnocené zhruba na 160 miliard dolarů. Avšak nižší než očekávané úspory z transakce byly pro investory zklamáním. Spojené státy vstupují do týdne, kdy slaví Den díkůvzdání. Většinu tržní aktivity proto musíme očekávat v úvodu týdne.
Česká národní banka (ČNB) pozoruje zrychlení úvěrového růstu i mimo segment hypotečních úvěrů a bude zvažovat využití procyklické kapitálové rezervy bank. Vytvořením kapitálového polštáře pro případ obratu v hospodářském a finančním cyklu nebo vnějšího šoku, uvedli v Blogu bankéři ČNB.
Měnový pár USD/CAD se dostal díky rostoucímu kanálu k hodnotě rezistence 1,3420, kterou již v září nebyl schopen pokořit. Aktuálně se na denním grafu vytvořila svíčková formace pinbar, která naznačuje možnost, že USD/CAD i tentokrát došly síly.
GBP/JPY zkorigoval svůj předchozí výprodej (srpen – září) k Fibonacciho hodnotě 50. Zde byl korekční růst zastaven, což se potvrdilo i opuštěním rostoucího kanálu. GBP/JPY postupně míří níže.
Na situaci na stříbře jsme upozorňovali již předchozí týden. Podpora 13.90 podle všeho zafungovala a cena ji včera razantně odmítla, což potvrzuje i reverzní tvar včerejší denní svíčky. Očekáváme korekci.