Ve čtvrtek evropské burzy stouply na tříměsíční maxima, a to při nízkých objemech obchodování kvůli svátku ve Spojených státech. Zatímco na trzích sílí očekávání, že Evropská centrální banka (ECB) příští týden přijme další agresivní opatření na podporu ekonomiky eurozóny. Necelou hodinu před koncem seance bylo zobchodováno pouze 40 procent denního průměru za posledních 90 dní.
Celoevropský Euro Stoxx přidal 1 procento, britský FTSE 100 posílil o 0,9 procenta, francouzský CAC 40 vzrostl o 1,1 procenta a německý DAX získal 1,3 procenta. Včerejšek patřil hlavně automobilkám, které v průměru přidaly 2 procenta. Zajímavý je aktuální vývoj akcií firmy Volkswagen. Ty včera vzrostly desátým dnem v řadě, (o více než 3 %procenta) což pro firmu znamená nejdelší ziskovou sérii za posledních pět let.
Nicméně situace se dnes na evropských akciových trzích zhoršila a na trhy dorazila negativní nálada z Číny. Asijské burzy v pátek klesly v čele s čínskými akciemi, které se propadly o 5 procent. Makrodata opět ukázala na oslabení průmyslu, pátý měsíc v řadě. Nečekaný byl rovněž pokles korporátních zisků v druhé největší světové ekonomice. Americké burzy budou ještě v pátek zavřené kvůli oslavě Dne díkůvzdání. Detailní obchodní hodiny pro jednotlivé instrumenty naleznete zde. Dnes také začíná v Británii a USA masivní slevová předvánoční akce „Black Friday", která je klíčová pro příjmy maloobchodníků.
Poskytování půjček v eurozóně v říjnu rostlo nejrychleji za téměř čtyři roky. Růst úvěrů nefinančním podnikům zrychlil na 0,6 procenta na roční bázi ze zářijových 0,1 procenta, což je nejlepší výsledek od ledna 2012, zatímco růst půjček domácnostem se zvedl na 1,2 procenta proti 1,1 procenta v září, což je rovněž nejvyšší údaj od začátku roku 2012. Slabé půjčky firmám v posledních letech tížily sužovanou ekonomiku eurozóny. Tento stav se však v posledních měsících zlepšuje, když data poukazují na mírné zotavení v oblasti úvěrů, částečně s pomocí programu ECB nákupu aktiv za 60 miliard eur měsíčně.
Ukazatel peněžní zásoby M3 v eurozóně, který bývá často jednou z prvních známek budoucí ekonomické aktivity, v říjnu stoupl o 5,3 procenta, zatímco analytici očekávali setrvání růstu na zářijových 4,9 procenta.
Japonská data v noci ukázala, že výdaje domácností v říjnu klesly o 2,4 procenta a inflace (jádrový index CPI) oslabila třetí měsíc v řadě. Nižší výdaje domácnosti jsou nepříznivým projevem ztráty důvěry domácností v domácí ekonomiku. Na druhé straně míra nezaměstnanosti v Japonsku dosáhla nejnižší hodnoty (3,1 procenta) od roku 1995. Míra nezaměstnanosti v říjnu nečekaně klesla ze zářijové hodnoty 3,4 procenta.
Australský dolar se chystá na největší porážku eura od roku 2012, když si tento měsíc připisuje 5 procent zisku.
Index amerického dolaru se pohybuje v trojúhelníkové formaci mezi rostoucí trendovou linií a předchozími maximy. Směr proražení trojúhelníku bude determinující, nicméně dnes při nízké aktivitě a absenci klíčových a makrodat to neočekáváme.
AUD/JPY koriguje svůj předchozí výprodej v klínové formace, která zužuje rozsah jeho pohybu. Čekáme na proražení jedné z trendových linií.
EUR/NZD podle všeho opouští obdélníkovou formaci, v níž se beze směru pohyboval přes měsíc. Počkejme si na potvrzení zavírací ceny.