Investiční výhled: Od hardwaru k softwaru

03.12.2015 | , saxo247
INVESTICE


perex-img Zdroj: Finance.cz

Autor: Teis Knuthsen, CIO Saxo Privat Bank Krátkodobý industriální cyklus v roce 2015 zklamal Investice, bydlení a technologie jsou na tom lépe Akcie zůstávají vůči dluhopisům relativně levné Krize rozvíjejících se trhů je třetí (a doufejme poslední) částí pádu trhu Boom infrastruktury komodit a globálního obchodu je u konce Prognóza na rok 2016 je poměrně dobrá,...

Autor: Teis Knuthsen, CIO Saxo Privat Bank

  • Krátkodobý industriální cyklus v roce 2015 zklamal
  • Investice, bydlení a technologie jsou na tom lépe
  • Akcie zůstávají vůči dluhopisům relativně levné
  • Krize rozvíjejících se trhů je třetí (a doufejme poslední) částí pádu trhu
  • Boom infrastruktury komodit a globálního obchodu je u konce
  • Prognóza na rok 2016 je poměrně dobrá, s výjimkou rozvíjejících se trhů

Minulý měsíc jsem napsal, že „ačkoli můžeme z poslední korekce vyloučit rizikové prémie, předpokládat obnovení býčího trhu je možná předčasné. Avšak pokud se projeví růst industriálního cyklu ve chvíli, kdy dojde k dalšímu uvolňování globální monetární politiky, mohlo by to vést k výraznému cenovému zisku.“

Od té doby se objevilo několik indikátorů ukazujících na opětovné zrychlení krátkodobé makro-vlny,

a to včetně globálních a lokálních PMI a německého Ifo. Tento vývoj pomohl v poslední době zdůraznit cenové trendy rizikových aktiv. Mnoho komentátorů však stále pochybuje o možnosti pozitivnějšího ekonomického vývoje, a proto by silné základy měly i v budoucnosti dokázat snížit rizikové prémie (a podpořit růst trhu).

Z obecného hlediska je nutné si uvědomit, že hlavním zklamáním letošního roku byl krátký industriální cyklus. Tři dlouhodobé vlny (investice, bydlení a technologie) do určité míry rostou, což zřejmě podpoří celkový ekonomický růst i v příštím roce.

 

Od hardwaru k softwaru

Dvě z těchto vln, investiční a technologická, jsou přirozeně propojené. Mnoho lidí vnímá poměrně slabý trend ve firemních investicích v letech po finanční krizi a odpovídající nárůst zpětného odkupu akcií jako známku negativních budoucích očekávání. Ale nemusí to tak být: zpětné odkupy mohou představovat rozumné rozhodnutí mezi drahými akciemi a levným dluhem ze strany emitenta. A pro investora platí opak: proti dluhopisům jsou akcie stále levné.

Kromě toho je nutné nezapomínat, že klesající ceny komodit negativně ovlivňují celkové množství investic,  a stejně tak vnímáme technologický posun od hardwaru k softwaru.

Krize rozvíjejících se trhů je třetí vlnou finanční krize

Pro rozvíjející se trhy nevypadá situace tak pozitivně. Dalo by se tvrdit, že krize rozvíjejících se trhů je třetí

(a doufejme poslední) částí finanční krize, kdy se první část týkala především amerického trhu s byty a druhá část evropských bank. Na počátku se pod tlakem ocitly zejména rozvíjející se země s velkou vnější nerovnováhou (např. Brazílie, Jižní Afrika, Turecko), ale letos krize zasáhla i Čínu. Krize rozvíjejících se trhů je v této chvíli nutné vnímat jako nezbytné vyrovnání pro dosažení vyrovnanějšího ekonomického (a politického) vývoje.

Ve světové ekonomice jako celku vnímáme posun od výrobců (ať už surovin nebo průmyslových produktů)  ke spotřebitelům. Boom infrastruktury komodit a globálního obchodu je u konce a je pravděpodobné, že dojde k pomalému poklesu. Na druhou stranu zákazníci vidí něco jiného: na Západě je fiskální upevňování u konce, je dokončena rekapitalizace bank, což znamená mírnější pravidla pro poskytování úvěrů, a ceny komodit jsou nižší. To vše znamená přesměrování růstu. Jak ukazuje významné zvýšení důvěry zákazníků, v Evropě je to už jasné.

Proto je prognóza pro rok 2016 povětšinou dobrá. Největší riziko se objevuje v prudším poklesu cen komodit, což by mohlo vést k finančním bankrotům jak na korporátní úrovni (to ilustrují například letošní problémy společnosti Glencore) i na úrovni států (například zmiňovaná Brazílie) a vést k obnovení bankovní krize. Pravděpodobnost tohoto výsledku je sice malá, ale dopad by byl obrovský.

 

Investiční závěry

Očekává se, že v prosinci Evropská centrální banka sníží úrokové sazby, zatímco Fed je zvýší. Naposledy jsme tak viditelný rozdíl mezi dvěma nedůležitějšími centrálními bankami zažili v roce 1994. Ve Spojených státech se zvýšení sazeb zdá logické vzhledem k silnému zotavení domácí ekonomiky. Je však nutné zvážit i důsledky monetárního zpřísňování a růstu dolaru na akciové trhy, protože se okamžitě projeví omezením růstu příjmů a ziskových marží. V roce 2016 bude pro trhy zřejmě hlavním tématem rychlost zvyšování sazeb ze strany Fedu.

Od ECB se očekává, že současně sníží úrokové míry a prodlouží program kvantitativního uvolňování  co do velikosti i trvání. Podle mě jde o velkou chybu, které banka bude možná ještě litovat.
Avšak z krátkodobého hlediska to může zlepšit výsledky na akciových trzích.

Tento rozpor monetárních politik pomáhá dalšímu posilování dolaru. Stále věřím, že kurz EURUSD spadne pod 1, ale zatím je dolar stále dražší. Můžeme očekávat, že se situace dolaru změní v roce 2016, nebude  to ale hned.

Čína je nyní mimo hledáček trhů, stejně jako přehnané obavy z poklesu. Velkou otázkou zůstává, kdy začnou růst akcie rozvíjejících se trhů a kdy ceny komodit. Tak jako u dolaru se dá i zde předpokládat změna trendu v roce 2016, avšak ani tady ne hned. Současně si myslím, že největším rizikem pro trhy v příštích šesti měsících bude klesající spirála komodit.

Obecně v příštích měsících očekávám pozitivní výnosy z akcií a mírné/negativní výnosy několika kategorií dluhopisů.

 

 

 

 

 \"knut1\"\"knut2\"

 O autorovi

Teis Knuthsen je investiční ředitel Saxo Private Bank, maloobchodní a investiční odnože Saxo Bank. Dříve pracoval jako investiční ředitel v Nykredit Asset Management, nebo jako Global Head of FX and Rates Research v Danske Bank a SEB.

Saxo Bank:

Saxo Bank je globální investiční banka specializující se na online obchodování a investice na mezinárodních finančních trzích. Soukromým investorům a institucionálním klientům nabízí komunitní portál TradingFloor.com, první opravdovou sociální trading platformu. Plně licencovaná evropská banka spadající pod dohled dánské FSA svým klientům umožňuje obchodovat FX, CFD, ETF, Stocks, Futures, Options a další deriváty v rámci unikátní platformy SaxoTrader, která doposud obdržela mnohá ocenění, a nově představenou platformu SaxoTraderGO přístupnou z PC, tabletu nebo smartphonu z jednoho účtu ve více než 20 jazycích. Platforma je využívána více než stovkou předních finančních institucí na celém světě. Saxo Bank prostřednictvím Saxo PrivatBank nabízí také profesionální portfolio a správu fondů na úrovni tradičního bankovního servisu. Saxo Bank, která byla založena roku 1992, sídlí v Kodani a jejích 26 poboček zasahuje Evropu, Asii, Střední Východ, Latinskou Ameriku, Afriku a Austrálii.

 

Autor článku

 

Články ze sekce: INVESTICE