Šokující předpovědi Saxo Bank na rok 2016

17.12.2015 | , Finance.cz
INVESTICE


Mezinárodní investiční a obchodní banka Saxo Bank dnes vydala své každoroční „Šokující předpovědi“ pro příští rok. Zde je 10 nepravděpodobných, avšak možná nedoceněných událostí, které by v roce 2016 mohly významně zahýbat finančním prostředím.

Jako vždy zahrnují předpovědi všechny trhy i země: od možnosti, že ropa se dočká drastického návratu k 100 dolarům za barel, až po to, že se vychvalovaní „jednorožci“ ze Silicon Valley stanou opět mýtem. Další tvrzení se týkají posílení ruského rublu o 20 % proti americkému dolaru/euru, olympiády, která vystřelí brazilské zotavení vzhůru, a kolapsu firemních dluhopisů.

Steen Jakobsen, hlavní ekonom Saxo Bank, k tomu dodal: „Blížíme se ke konci paralyzujícího paradigmatu, které ovlivňovalo politické reakce na globální finanční krizi. Kvantitativní uvolňování a další formy intervencí selhaly. Čína je v přechodné fázi a geopolitické napětí je stále stejně vysoké. Mezní náklady peněz rostou spolu s volatilitou a nejistotou. A právě v této situaci jsme vytvořili předpovědi na příští rok.“

„Šokující předpovědi Saxo Bank nabízejí deset relativně kontroverzních scénářů, které jsou na první pohled nesourodé, ale které by mohly obrátit investiční svět vzhůru nohama. Je zajímavé sledovat, jak šokující předpovědi rozvíjejí představivost našich klientů i následnou diskuzi. Právě tyto diskuze a způsob myšlení, který jde proti proudu, stojí v centru zavedené tradice Saxo Bank – tradice snažící se přilákat pozornost k nepředstavitelnému,“ dodává Steen Jakobsen.

Níže je seznam Šokujících předpovědí Saxo Bank pro rok 2016

1. Směřování kurzu EURUSD? Je to 1,23…

má v tuto chvíli obrovský přebytek běžného účtu a slabší inflace by podle makroekonomické logiky měla vést k silnější, nikoli slabší měně. Závod směrem ke dnu probíhá v uzavřeném kruhu, což znamená, že v důsledku americké politiky úrokových sazeb jsme zpět u slabšího dolaru.

2. Ruský rubl stoupne do konce roku 2016 o 20 %

Do konce roku 2016 způsobí nárůst poptávky po ropě a nevhodně pomalé tempo zvyšování sazeb Fedem růst ruského rublu zhruba o 20 % vůči měnovému koši dolar/euro.

3. Jednorožci ze Silicon Valley se vrátí nohama na zem

Rok 2016 se v Silicon Valley bude podobat roku 2000 tím, že stále více startupů bude odkládat monetizaci a hmotný podnikatelský model kvůli získávání dalších uživatelů a snaze dosáhnout rozhodujícího množství.

4. Olympiáda výrazně podpoří zotavení rozvíjejících se zemí s Brazílií v čele

Stabilizace, investiční náklady na olympiádu a přiměřené reformy povedou k oživení v Brazílii; export rozvíjejících se zemí podpoří levnější lokální měny. Výsledek: akcie rozvíjejících se zemí budou mít skvělý rok – překonají dluhopisy i ostatní akcie.

5. Demokraté si udrží prezidentské křeslo; v roce 2016 se mohutným náporem zmocní Kongresu

Republikánskou stranu čeká dramatický pád ze silné pozice kvůli interním sporům o budoucím směřování. To povede k mohutnému vítězství Demokratů, kteří úspěšně naplní svou volební kampaň hlasy generace Y, která je frustrovaná stavem politiky ve slepé uličce a špatnými vyhlídkami na zaměstnání v posledních osmi letech.

6. Rozpory v OPEC způsobí krátkodobý návrat k ceně 100 USD/ barel ropy

Cenový koš surové ropy zemí OPEC spadne na nejnižší úroveň od roku 2009 a poroste nejistota mezi slabšími i movitějšími členy kartelu týkající se strategie „dodávej a panuj“. Konečně se objeví dlouho očekávaná známka prudšího zpomalení produkce zemí mimo OPEC. Dostatečně povzbuzený OPEC překvapí trh snížením produkce. Cena se rychle zotaví díky investorům, kteří se budou snažit získat co nejvíce dlouhých pozic – takže cena se opět přiblíží úrovni 100 dolarů/barel.

7. Stříbro rozbije zlaté okovy a zotaví se o 33 %

Rok 2016 obnoví důvěru ve stříbro. Politický tlak na snižování emisí uhlíku podporou obnovitelných zdrojů energie povede ke zvýšené poptávce po tomto drahém kovu, který se používá do solárních článků. Díky tomu se stříbro zvedne o třetinu a nechá ostatní kovy za sebou.

8. Agresivní Fed způsobí kolaps globálních firemních dluhopisů

Koncem roku 2016 se guvernérka Fedu Janet Yellenová vydá na jestřábí stezku s řadou agresivních zvýšení úrokových sazeb, což spustí obrovský odprodej na všech velkých trzích s dluhopisy, jejichž výnosy začnou růst. Vzhledem k tomu části rozpočtů bank a makléřů určené na obchodování s dluhopisy a tvorbu trhu byly téměř odbourány, chybí jeden ze zásadních prvků fungujícího trhu. Toto poznání přijde příliš pozdě a celá nákupní strana zpanikaří a začne jednosměrně prodávat, protože pokročilé rizikové modely najednou skočí do červených čísel.

9. El Ni?o způsobí růst inflace

V příštím roce bude El Ni?o zatím nejsilnější a způsobí nedostatek vláhy v řadě oblastí jihovýchodní Asie a sucha v Austrálii. Nižší výnosy zemědělských komodit omezí nabídku ve chvíli, kdy poptávka stále roste na vlně globální ekonomické expanze. Výsledkem bude 40% nárůst Bloomberg Agriculture Spot Indexu, což dodá tolik potřebný inflační tlak.

10. Nerovnost získá navrch nad luxusem

Evropa čelí rostoucí nerovnosti a více než 10% nezaměstnanosti, a proto uvažuje nad zavedením základního minimálního příjmu, který by zajistil, že základní životní potřeby každého občana budou moci být splněny. V rovnostářské společnosti s podporou jiných hodnot rychle poklesne poptávka po luxusním zboží – a odvětví zkolabuje.

Zdroj: Saxo Bank

Autor článku

Redakce

Redakce  


Pomohl vám tento obsah? Dejte mu hodnocení:

Průměrné hodnocení: 0
Hlasováno: 0 krát

Články ze sekce: INVESTICE