S&P 500 po Fedu a před Indexem Fedu Philadelphia sílí

17.12.2015 | , HighSky Brokers
INVESTICE


perex-img Zdroj: Finance.cz

Aktuálně: Březnový kontrakt S&P 500 roste 0,4 % vůči středečnímu závěru obchodování na 2068. Trh včera přešel bez větší odpovědi nečekaně silné listopadové informace Povolení/zahájení staveb domů USA kvůli očekávání rozhodnutí Fedu monetární politiky. Fed zvýšil hlavní úr. sazbu o 25bps z 0 – 0,25% na 0,25 – 0,5%, rozhodnutí stejně jako komentáře a projekce makroekonomického vývoje a úrokových sazeb  větší překvapení nepřinesly a pokud ano, byly spíše poněkud nečekaně holubiččí. Zvyšování úr. sazeb by mělo pokračovat příští rok, celkově o 1,0%. Perspektiva decentního růstu ekonomiky a jen velmi postupné zvyšování hlavní úrokové sazby, včetně které se po včerejšku možná navíc mírně snížilo, vedlo po události k růstu cen akcií - včera hlavní akciové indexy zpevnily o 1,3 – 1,5 %, nejvíc segment síťových služeb 2,6 %, naopak jediným klesajícím sektorem proti proudu 9 odvětví S&P 500 byly kvůli poklesu ceny ropy energie.

 

Makroekonomické  události dnes: Index Fedu Philadelphie (12 2015) – 14.30 SEČ: Trh čeká mírné snížení indexu a tím i slabého růstu ek. aktivity. I průmyslová aktivita regionu je přes určité posílení v listopadu stále slabá, na druhou stranu citelněji se k silnému optimismu z 2014 vracejí výhledy firem; data nicméně stále jsou pro akcie nepříznivá.

 

Fundamentální pohled a výhled: Vývoj a výhled jsou smíšené. Domácí ekonomika solidně roste. Na druhou stranu ale celkově ekonomika nepracuje na plný výkon a některé sektory vykazují trvalejší slabost. Oslabení čínské ekonomiky a propad čínského akciového trhu ve spojení se silným dolarem vyvolává obavy a nejistotu z oslabení poptávky po zahraničním zboží a službách a tedy globálního ek. růstu. Trvalejší slabost tak vykazují americký export a průmysl. To vše zvyšuje nejistotu spotřebitelského a investičního sentimentu a oslabuje dosud solidní růst americké ekonomiky. Navíc situace v Číně a čínského akciového trhu ale je trvaleji nepříznivá s nebezpečím dalšího oslabení a světové akciové burzy vykazují v posledních týdnech silnou korelaci s tímto trhem.

 

Technický pohled a výhled: Index S&P 500 dokázal zvrátit celý pokles z konce srpna. Je zajímavé, že trh technicky až obdivuhodně odolává tlakům slabosti ze zahraničí, nepříznivého dopadu silného dolaru a některým informacím přenosu na domácí ekonomiku. Dlouhodobě je výhled smíšený. Nejbližší rezistence: 2078, 2100 – 2110, 2126, 2133, případně 2176, 2211 a 2289. Podpory: 2055, 2032, 2014 - 2020, 1997, 1982, 1960 – 1972, 1946, 1921, 1902, 1888, 1857, 1831 a 1811.

S&P 500, denní komentář

Výhled: Důležitý pro vývoj S&P 500  indexu bude očekávaný vývoj ekonomiky.  Za nejistoty pokračování slábnutí čínské a světové ekonomiky ve spojení se silným dolarem a přenosu na domácí ekonomiku, která bude mizet stěží a může trvat déle do příštího roku a zhoršeného fundamentálního výhledu bude náročné vrátit se zpět do multiletého růstového trendu. Trh tak může pokračovat v konsolidaci na nižších úrovních s nebezpečím poklesu. Na druhou stranu ale v případě pokračujícího slábnutí růstu čínské ekonomiky, resp. akciového trhu by se korelace s tímto trhem mohla snižovat. Investoři možná nebudou ochotni tolik snížit valuaci amerického akciového trhu, když hrozí “pouze” určitá redukce růstu světové, resp. americké ekonomiky, nikoliv jeho zastavení jako v případě světové finanční krize v letech 2008 – 2009. Rozhodnou až příští ekonomická data a do té doby bude trvat nejistota, která je spíše nepříznivá pro akcie.

S&P 500, denní komentář

Dlouhodobý fundamentální pohled, Fed: V dlouhodobém pohledu trh těží ze solidních firemních výsledků a výhledů plynoucích z příznivého makroekonomického prostředí, vývoje a výhledu. Americké hospodářství dosud vykazuje stabilní solidní růst a nízkou inflaci (existují také rizika optimismu reflektovaná i Fedem: dlouhodobě nebezpečí příliš nízké inflace).

Na druhou stranu vyhlídku trhu snižuje očekávání pokračování zvyšování úr. sazeb centrální bankou a tím i zvýšení nákladů a omezení ziskovosti firem a taky nebezpečí slábnutí světové ekonomiky. Fed dle většiny členů FOMC zamýšlí zvyšování hlavní úr. sazby cca o 1,0 % ročně až do roku 2018. Centrální banka tak s navyšováním hlavní úr. sazby nebude čekat na určení předpokládaného dopadu slabosti ze zahraničí na domácí ekonomiku v příštích měsících a na moment konzistentního posílení růstu ekonomiky (což bude pravděpodobně nejdříve od druhého čtvrtletí 2016). Vyhodnocení předpokládaného dopadu zpomalení růstu čínské a světové ekonomiky a silného dolaru na americkou ekonomiku Fedem v příštích měsících ale může ještě značně zamíchat časováním zvyšování úr. sazeb příští rok.

Fed sice naznačuje pokračování redukce ultraexpanzivní monetární politiky (v podobě vyšších úr. sazeb) a tím i podpory ekonomiky, to však trh zatím správně chápe jako omezení nebezpečí nízkého ocenění rizika, přizpůsobení lepší kondici hospodářství a vyplňování jeho produkčních mezer. Převládá tak vize, že by trend monetární politiky dlouhodobě neměl poškodit ek. aktivitu. Také proto ceny akcií i přes zmíněná rizika dlouhodobě rostou.

 

Josef Kvarda
Analytik HighSky Brokers, a.s.

www.highsky.cz - obchodník s cennými papíry I forex I komodity I akciové indexy

Autor článku

 

Články ze sekce: INVESTICE