Klidné obchodování před svátky

22.12.2015 | , Cyrrus
INVESTICE


Trhy se v posledních dnech chovají velmi technicky. Přisuzuji to absenci důležitých zpráv a nižším objemům v souvislosti s blížícími se svátky. Německý index DAX dnes v podstatě osciluje kolem nuly za přibližně dvoutřetinovým objemům proti měsíčnímu průměru.

I v dalších dnech lze očekávat nižší objemy obchodů a pravděpodobně i nižší volatilitu na trhu. Za zmínku stojí dnes hlášená makrodata v USA, která dopadla lehce nad očekávání. Konkrétně šlo o poslední revizi HDP za třetí kvartál. Další hlášená data jsou ze stavebního sektoru, přesněji prodeje existujících domů. Tato data příliš nedopadla – došlo k meziměsíčnímu poklesu o přibližně 10 %. Obecně lze ale říct, že prosinec nebývá z nejsilnějších měsíců, co do počtu prodaných nemovitostí. Důležitější je jistě pro trhy silnější HDP – americké akciové trhy jsou po otevření lehce v plusu.

Osobně jsem názoru, že by trhy mezi svátky mohly mírně růst. Hlavní zdůvodnění je triviální - ziskuchtivost fondů a investičních bank. Ty zpravidla bilancují rok k 31. 12. 2015. Proto se domnívám, že za absence důležitých zpráv a za nižších objemů, by mohly velké investiční banky v dalším týdnu o něco vylepšit svou celoroční bilanci. Letošní rok, mimo prvního kvartálu, byl totiž spíše slabší v porovnání s lety minulými.

Index S&P 500 obchoduje přibližně na úrovni 2.025 bodů, německý DAX 30 pak kolem 10.500 bodů. V poslední době velmi často skloňovaná ropa je dnes takřka bez pohybu na úrovni 36 USD za barel. Za velmi zajímavý považuji spread mezi americkou lehkou ropou WTI a ropou typu Brent, který se zúžil na pouhých 0,2 USD. To je nejméně od začátku letošního roku.

Články ze sekce: INVESTICE



Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.