Akcie v Asii, Evropě a USA v pondělí klesly pod vlivem poklesu ceny ropy a kvůli obavám o ekonomický růst Číny, což jsou aktuálně dva hlavní faktory strachu a averze k riziku tohoto roku.
Včera šly dolů i australský a kanadský dolar zhruba o třetinu procenta a klesaly i dluhopisové výnosy. Kanadský dolar CAD (1,3915) se proti USD opět přiblížil k 11letým minimům (1,4003), když cena ropy Brent se včera obchodovala o 2 procenta níže na úrovni 37,29 dolaru za barel, na dohled 11letého minima 35,98 dolaru zaznamenaného před vánočními svátky. Krátkodobé oživení ceny ropy, které přišlo před Vánocemi, v úvodu rychle pominulo.
Na pokles ceny ropy doplácí nejen kanadský dolar, ale i ruský rubl. Proti dolaru se včera propadl na roční minima, když se obchodoval na úrovni 72,60.
Čínské akcie ztratily v pondělí více jak 3 procenta po zveřejnění slabých ziscích tamních průmyslových podniků. Čínský statistický úřad v neděli oznámil, že zisky průmyslových podniků v listopadu meziročně klesly o 1,4 procenta, pošesté v řadě. Čína nyní musí najít lék, jak zastavit pokles výrobních cen a nadbytek výrobních kapacit. Index Hang Seng v úterý mírně zkorigoval předchozí ztráty, když uzavřel 0,36 procenta v plusu. Celkově je tento index v letošním roce 6,8 procenta v mínusu.
Čínská centrální banka v pondělí uvedla, že bude používat různé měnověpolitické nástroje, aby udržela odpovídající likviditu a rozumný růst úvěrů a celkového sociálního financování. Čínská lidová banka bude držet jüan v podstatě stabilní, uvedla banka ve svém prohlášení z měnového zasedání ve čtvrtém čtvrtletí.
Centrální banka potvrdila, že bude držet obezřetnou měnovou politiku a zachová svůj postoj "ani příliš utažené ani příliš uvolněné politiky". Nicméně USD/CNY včera posílil na 4 a půlletá maxima na hodnotu 6,4948.
USD/JPY se obchoduje u klíčové hodnoty podpory. JPY těží z rostoucí averze investorů k riziku s tím, jak klesá cena ropy a Čína stále hledá lék na uzdravení své ekonomiky. Pokud USD/JPY uzavře pod hodnotou 119,80 lze očekávat pokles minimům ze září.