S novým rokem se do centra zájmu všeho dění na finančních trzích vrátila Čína. Tamní trh vyzkoušel nové pravidlo o zastavení obchodování po sedmiprocentním propadu (růstu) a hned první obchodní den se obchodování také zastavilo. Do toho Čína několikrát v řadě oslabila svoji měnu, což okolní svět vnímá jako signál oslabující čínské ekonomiky. Tato úvaha byla navíc podpořena horšími čísly z PMI průmyslu. Nervozita z Asie se přelila i na ostatní trhy. Americké indexy zažily nejhorší začátek roku od velké krize (1932). Ani zveřejnění zápisu z posledního zasedání Fedu, které vyznělo holubičím tónem, na trh výraznější optimismus nepřineslo. Domácí index PX zakončil týden na 924 bodech, což znamenalo pokles o 3,4 % t/t.
Z domácích zpráv jsme sledovali jak druhý největší akcionář v CME, TCS Capital Management, opakovaně zvyšoval svou pozici. TCS koupilo k 30.12.2015 dalších 164,4 tis. akcií společnosti za ceny 2,65 – 2,75 USD. Podíl v CME tak nyní činí mírně přes 12,1 %. Titul zakončil týden na 64 Kč (-4,5 % t/t).
ČEZ plánuje prodej sedminového podílu ve fondu obnovitelných zdrojů ČEZ OZ. Jeho součástí jsou hlavně solární elektrárny, pak větrné, vodní a bioplynová stanice. Předpokládáme, že případný výnos by ČEZ použil na další investice do obnovitelných zdrojů. ČEZ zakončil týden na hladině 413,6 Kč (-6,9 % t/t).
Z ostatních zpráv nás zaujal report ČNB, podle kterého centrální banka za listopad na obranu hranice 27 CZK/EUR v intervencích vynaložila téměř 10 mld. korun (369 mil. EUR). Vůči letním měsícům jde o řádově nižší nákupy, ale na druhou stranu to ukazuje, že bez intervencí by koruna posilovala. V období od července do konce listopadu ČNB v devizových intervencích kumulativně utratila 202 mld. korun (7,5 mld. EUR). Další výraznější nárůst očekáváme za prosinec, ale údaje budou zveřejněny až na začátku února.
Nejvíce klesající akcií uplynulého týdne byl na BCPP bez jakýchkoliv zpráv Stock Spirit (-7,6 %; 47 Kč). Nedařilo se ani již zmíněnému ČEZu, který nakonec podlehl padající ceně elektřiny. Ta klesá již 6 týdnů v řadě, z čehož poslední dva týdny pokaždé o přibližně 5 % t/t. Nejvíce se naopak dařilo Komerční bance (+2,6 %, 5 077 Kč), která je vnímána spíše jako defenzivní titul a dokázala jít proti negativnímu vývoji finančního sektoru v Evropě.
Příští týden zůstane pozornost investorů zaměřena stále na Čínu a případné další oslabovány měny. Zrušení technických limitů může případně vést k ještě větší volatilitě trhu, než jakou jsme viděli doposud. Celkově očekáváme, že celý trh bude procházet velmi volatilním obchodováním s úzkou návazností na obchodování v Číně.
K tomu se přidá také začínající výsledková sezóna, kterou otevře v pondělí Alcoa. Ve zbytku týdne pak budou reportovat svá čísla banky JPMorgan, Wells Fargo, Citigroup a technologická společnost Intel.
Z makroekonomických dat se v příštím týdnu zaměříme na spotřebitelskou inflaci v Číně (oček. +1,6 po +1,5 % m/m), která bude zveřejněna již o víkendu, a středeční data o zahraničním obchodu, kde by export (oček. -4,1 po -3,7 % m/m) i import (exp. -7,9 po -5,6 % m/m) měly zaznamenat další propady. V USA pak budou zveřejněna v pátek data o maloobchodních tržbách (oček. +0,1 po +0,2 % m/m), průmyslové produkci (oček. -0,2 po -0,6 % m/m) a index spotřebitelského sentimentu univerzity Michigan (93 po 92,6 bodech).