Obavy z vývoje v Číně a prodejní tlak na ropě byly hlavní faktory, které hýbaly finančními trhy v uplynulém týdnu. I přes snahu čínských autorit se tamní šanghajský index za týden propadl o 9 % pod úroveň 3000 bodů. Tím vyrovnal minima z loňského srpna, kdy poprvé na povrch vyplynuly obavy o stav čínské ekonomiky. Na druhou stranu je nutné upozornit, že tato vysoká volatilita není pro zmíněný index žádnou novinkou. Za posledních deset let zažil šanghajský index velmi rozkolísané obchodování s rozpětím 1000-5000 bodů nejméně dvakrát. Druhým aktuálně zřejmě významnějším faktorem pro trhy je cena ropy, která se dostala pod úroveň 30 USD/bbl po 11 letech (Brent). Domácí index PX zakončil týden na 881 bodech, což znamenalo pokles o 4,6 % t/t.
Z domácích informací jsme sledovali návrh představenstva Komerční banky na rozdělení akcií v poměru 5:1. Návrh bude předložen valné hromadě. Důvodem je snaha o podporu likvidity při obchodování s akciemi na pražské burze. Rozdělení akcií nemá vliv na hodnotu společnosti. Titul zakončil týden na 4862 Kč (-4,4 % t/t).
V pátek 15.1.2016 skončil termín pro přihlášení akcií PLG do nabídky k odkupu od společnosti Lapasan. Odkupní cena je 208 Kč na akcii a k vypořádání transakce dojde 1. února 2016. Podrobné informace k postupu najdete na adrese http://www.lapasan.net/. PLG zakončilo týden na 207 Kč (žádná změna t/t).
Z dalších zpráv PPF oznámilo, že v souladu s harmonogramem vytěsnění minoritních akcionářů je od pondělí (11. 1. 2016) 100% vlastníkem CETINu. Výplata protiplnění akcionářům ve výši 172,4 Kč/akcii se uskuteční do 10. 2. 2016. Titul se již neobchoduje na BCPP.
Nejvíce klesající akcií uplynulého týdne byl Stock Spirits (-11,1 %; 41,8 Kč). Na společnosti se neobjevila žádná kurzotvorná informace. Nicméně titul v negativní náladě odevzdává zisky, které nabral ke konci roku, kde se sbíral z propadu po zveřejnění opětovného varování před výsledky. Naopak nejvíce rostoucí akcií týdne byla Fortuna (+1,9 %; 79,6 Kč). Ani na tomto titulu se v průběhu týdne neobjevila kurzotvorná informace. Podporou pro obchodování bylo pozitivní doporučení z dílny domácího brokerského domu.
Příští týden se bude nadále sledovat vývoj ceny ropy a dále čtvrteční zasedání ECB. Vývoj na ropě, která aktuálně osciluje okolo 30 USD/bbl je velmi rozkolísaný a napomáhá k vysoké volatilitě na zbytku finančního trhu. Předpokládáme, že daný stav nám vydrží i v příštím týdnu. Čtvrteční zasedání ECB se bude sledovat především s ohledem na další zmínky o případném větším uvolnění monetární politiky. Nedávná data z inflace v EU (včetně klesající ceně ropy) napovídají tomu, že rozšíření současného uvolnění by nemuselo být zcela vyloučeno. Nicméně aktuální zasedání zřejmě další uvolnění nepřidá. Jen ještě připomeneme, že v pondělí je v USA zavřeno kvůli svátku.
Z makroekonomického výhledu se pro příští týden se v Číně zaměříme na úterní průmyslovou výrobu (oček. +6,0 po +6,2 % r/r), maloobchodní tržby (oček. +11,3 po +11,2 % r/r) a HDP za 4Q15 (oček. +6,9 po 6,9 % r/r). V USA se zaměříme na středeční spotřebitelskou inflaci (oček. 0,8 po 0,5 % r/r). V Německu budeme sledovat úterní index ZEW, kde se očekává zhoršení u jak současné situace, tak u očekávání.