Souhrn 30.3. na trzích USA

31.03.2005 | , Proventus Finance
INVESTICE


perex-img Zdroj: Finance.cz

Rally se šancí na udržení?   Heslo dne: Rally. Propad v cenách ropy a dobré ekonomické zprávy zapříčinily velmi slušný růst akcií hned na začátku obchodování. I přes pozdější opětovný vzestup cen nejsledovanější komodity indexy...

a cen ... své zisky udržely. Dow Jones Industrial posílil oproti úterní zavírací hodnotě o 135 bodů, Nasdaq Composite přidal 32 a S&P 500 16 bodů. Nasdaq Composite navíc prorazil zespoda psychologickou hranici 2000 bodů. Rally bylo opravdu široké. Pouze jedinná akcie z DJIA oslabila, byla to problémy zmítaná AIG. Lídrem se naopak staly akcie General Motors, Procter & Gamble a Hewlett-Packard. Posilovaly prakticky všechny sektory včetně ropného, a to i přes jeho velkou citlivost na vývoj této komodity. Philadelphia Oil Services Index posílil o 1 %. Nejlépe se vedlo sektorům aerolinek a technologií. 

Byl včerejšek pouze záplatou úterního propadu nebo odrazem k dalším ziskům? Hned čtyři faktory hovoří spíše pro krátkodobost rally. Za prvé, akcie byly již tak moc bity, že krátkodobý vzestup prostě musel přijít. DJIA je však stále za první čtvrtletí 2,25 % v mínusu a ještě hůře je na tom Nasdaq Composite se ztrátou téměř 8 %. Trendová linie trhu za poslední tři měsíce směřuje dolů. Za druhé, mnoho portfoliomanežerů s koncem čtvrtletí uzavírá ziskové pozice a reinvestuje peníze do nových příležitostí. Za třetí, shortselleři, kteří propad očekávali, své pozice musí někdy uzavřít nákupy a to se včera jistě dělo. Konečně za čtrté, ceny ropy budou mít i nadále velký vliv na akciové trhy a je zde nebezpečí jejich dalšího růstu.

Existují však také dobré důvody pro nákup. Ekonomika USA je stále velmi silná. Zítra se navíc očekávají dobré zprávy o stavu zaměstnanosti a tvorbě pracovních míst. Zajímavým signálem pro rally může být právě současná špatná nálada na trhu. Podle nejnovějších výzkumů je 28 % investorských „newsletterů“ pesimistických co do vývoje na trzích. Nejvyšší procento za posledních několik měsíců může být tím pravým důvodem k nákupu.

Podívejme se ale také krátce do korporátního sektoru. Tam je momentálně středem zájmu nový CEO Hewlett-Packard, Mark Hurd. Otázka, která bezprostředně investory zajímá nejvíc, je ta, zda HP odporodá svůj segment tiskáren. Hurd, bývalý šéf NCR Corp., však zatím nezná odpověď. Jeho hlavním a primárním cílem bude zvýšení ziskovosti ve všech činnostech společnosti. Těžko zatím říci, zda oddělení byznysu tiskáren bude jedním z kroků k tomuto cíli.

Přímo občanská válka zuří v jedné z nejvýznamnějších amerických finančních institucích – Morgan Stanley. CEO této společnosti, Philip Purcell čelí tvrdé kritice ze strany partnerů Morgan Stanley, kteří jej obviňují z nepříznivého vývoje cen akcií. Ty mají již jen poloviční hodnotu od dosažení vrcholu v srpnu roku 2000. Purcell však odmítá cokoliv změnit na současné strategii investiční banky, která je postavena na nabízení všech retailových i institucionálních investčních služeb. Purcell jmenoval do funkcí co-presidentů Zoe Cruzovou a Stephena Crawforda, kteří tak nahradili Stephana Newhouse. Tento krok však neunesli šéfové divizí Institutional Securities a Institutional Equity, Vikram Pandit a John Havens, a opustili firmu. Téměř skandální změny ve vedení vyvolaly bouři nevole hned u osmi významných akcionářů, kteří se budou pravděpodobně snažit o Purcellovo odvolání. Investoři kupodivu reagují na vývoj událostí pozitivně, poslali akcie Morgan Stanley o 3 % výše. Analytikové Banc of America dokonce potvrdili pro tento titul rating „buy“.

Autor článku

 

Články ze sekce: INVESTICE