Zlato se díky oslabující makroekonomice vrací na výsluní

03.02.2016 | , saxo247
INVESTICE


Výkyvy na akciovém a ropném trhu vedou k již měsíc trvajícímu zotavování zlata Slabá ropa napomohla zpomalení růstu americké ekonomiky ve čtvrtém čtvrtletí Slabší makroekonomické vyhlídky vedly představitele Fedu k přehodnocení trajektorie zvyšování sazeb v roce 2016 Při stále slabé ropě zůstává zlato dobrou alternativou Autor: Ole Hansen, hlavní komoditní stratég Saxo Bank Neustálé výkyvy na akciových a...

  • Výkyvy na akciovém a ropném trhu vedou k již měsíc trvajícímu zotavování zlata
  • Slabá ropa napomohla zpomalení růstu americké ekonomiky ve čtvrtém čtvrtletí
  • Slabší makroekonomické vyhlídky vedly představitele Fedu k přehodnocení trajektorie zvyšování sazeb v roce 2016
  • Při stále slabé ropě zůstává zlato dobrou alternativou

Autor: Ole Hansen, hlavní komoditní stratég Saxo Bank

Neustálé výkyvy na akciových a ropných trzích na počátku roku 2016 pomohly zotavení zlata. S potížemi bojující americký sektor ropy a zemního plynu významnou měrou přispěl ke zpomalení amerického růstu v posledním čtvrtletí roku 2015 a nyní způsobil tichý posun v názorech rozhodujících činitelů Fedu na to, jak agresivně má Fed postupovat při dalším zvyšování sazeb.

Viceprezident Fedu Stanley Fischer to včera podtrhl svým prohlášením, že americká ekonomika by mohla utrpět, pokud bude nedávná nestabilita finančních trhů přetrvávat i nadále a spustí tak zpomalení světové ekonomiky. Místo očekávaných čtyř postupných zvýšení úrokových sazeb v letošním roce možná na příštích jednáních FOMC zažijeme konsenzus směřující ke dvěma nebo třem zvýšením.

Fischerova prohlášení pomohla dostat zlato na tříměsíční maximum, než dosáhlo rezistence na 200 denním pohyblivém průměru na úrovni 1 131 USD/unci. Další zajímavou úrovní je 1 136 USD/unci.

\"hn1\"

Zdroj: SaxoTraderGO

Před i po prosincovém zvýšení amerických úrokových sazeb bylo zlato pod tlakem, ale od té doby se výrazně zhoršila prognóza pro ostatní třídy aktiv. Díky tomu spadly federální fondy splatné v prosinci 2017 z 1,45 % na dnešních pouhých 0,9 % a výnosy dvouletých vládních dluhopisů poklesly od 29. prosince o 0,30 procentního bodu.

\"hn2\"

Hedgeové fondy musely změnit směr svých futures obchodů. Po čtyřech po sobě jdoucích týdnech, kdy se nakupovalo, se minulé úterý spekulativní sázka na zlaté futures změnila z rekordně krátkých pozic na tříměsíční maximum.

Další snižování vyhlídek amerických sazeb v případné kombinaci se slabším dolarem vzhledem k tomu, že obchodníci pozměnili svůj původně býčí pohled na dolar, by mohly stát za nedostatečnými investicemi hedgeových fondů do zlata.

\"hn3\"

Investoři se také opět hromadně navracejí k ETP a Bloomberg od začátku roku zaznamenal tok 1,8 mld. dolarů do zlatých ETP. Největší příliv byl do SPDR Gold Shares (GLD), které samotné získaly 1,4 mld. USD.

Tyto pozitivní toky připomínají to, co jsme zažili loni touto dobou, kdy prvních pár týdnů roku 2015 přineslo celkové zvýšení držby zlata o 84 tun ve srovnání s letošními prozatímními 71 tunami.

\"hn4\"

Zlato má v tuto chvíli negativní korelaci k ropě, protože klesající ceny energií zvyšují tlak na systém a snižují vidinu růstu mezi producenty, kteří často pocházejí z rozvíjejících se zemí, jež byly donedávna motorem růstu. I přes deflační dopady znamená nižší cena ropy vyšší ceny zlata a vzhledem k tomu, že ropa bude zřejmě na nižší úrovni ještě nějaký čas, představuje zlato v dnešním nejistém světě dobrou investiční alternativu.

 

O autorovi:

Ole Hansen je odborníkem na obchodování s využitím všech druhů investičních nástrojů. Může se pochlubit více než dvacetiletou zkušeností v oboru investic a obchodování. Do Saxo Bank přišel v roce 2008 a stal se součástí jejího strategického a analytického týmu jako vedoucí strategie komodit. Před příchodem do Saxo Bank Ole Hansen 15 let pracoval v Londýně, kde byl zodpovědný za chod obchodního výkonného týmu pro multi-asset Futures a Forex hedgeové fondy. V současné době se soustředí především na vývoj komodit. Jeho týdenní zpráva na téma komodity je pravidelně publikována na online bázi a v tištěných médiích po celém světě.

 

Saxo Bank:

Saxo Bank, specialista na multi-asset obchodování a investice, nabízí kompletní sadu obchodních a investičních nástrojů, technologií a strategií. Plně licencovaná a regulovaná banka umožňuje soukromým investorům a institucionálním klientům snadno obchodovat s více aktivy z jediného účtu na různých elektronických zařízeních. Mnohokrát oceněné obchodovací technologické platformy jsou dostupné ve více než 20 jazycích a jsou využívány více než stovkou finančních institucí na celém světě. Saxo Bank také na vybraných trzích poskytuje tradiční bankovní služby prostřednictvím Saxo PrivatBank. Saxo Bank, která byla založena roku 1992, sídlí v Kodani a zaměstnává 1500 lidí ve 25 pobočkách na pěti světových kontinentech.Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.