Tento týden byl pro americký dolar nejhorším týdnem od roku 2009, kdy v USA vládla finanční krize. Za předchozí dvě seance propadl dolar celkem o 2,9 procenta na více než tříměsíční dno proti euru 1,1238. Proti koši měn dolar dosud od začátku týdne ztrácí celkem 3 procenta.
Výhled pro dolar se tento týden zhoršil s tím, jak se množily pochybnosti ohledně zdraví americké i světové ekonomiky. Naštěstí mírně lepší data z amerického trhu práce dodala v pátek odpoledne dolaru sílu.
Ačkoliv tvorba nových pracovních míst (NFP) ve Spojených státech v lednu nečekaně zpomalila, když ukazatel NFP minulý měsíc stoupl o 151 000 proti odhadovaným 190 000, tak míra nezaměstnanosti oproti očekávané stagnaci klesla na 4,9 procenta, nejnižší úroveň od února 2008. Rovněž mzdy rostly rychleji, a to meziměsíčně o 0,5 procenta proti očekávanému 0,3 procentnímu růstu. Meziročně se mzdy zvýšily o 2,5 proti odhadovanému 2,2 procentnímu růstu.
Měnový pár EUR/CHF vytvořil na denním grafu reverzní svíčkovou formaci s delším horním knotem, čímž naznačil, že je čas vydechnout si. Když se podíváme na nižší časový rámec, pak je dobré sledovat na hodinovém nebo 4hodinovém grafu reakci EUR/CHF na dolní linii rostoucího trendového kanálu. V případě proražení kanálu směrem dolů lze spekulovat na další oslabení eura proti CHF.
Tento článek má pouze informativní a edukativní charakter. V žádném případě neslouží jako investiční či obchodní doporučení.