Jen před americkými daty stagnuje

17.02.2016 | , HighSky Brokers
INVESTICE


perex-img Zdroj: Finance.cz

Aktuální pohled a výhled: Jen k dolaru stagnuje vůči konci úterního obchodování na 114,1. Trh se obchoduje stále blízko 1 a 1/2 letém minimu. Podobně jako v závěru loňského léta jsou stále akciové burzy začátkem nového roku pod silným prodejním tlakem.

 

Makroekonomické události dnes: Lednové Povolení/Zahájení staveb domů (14.30 SEČ) by měly potvrdit, že celkově trh domů pokračuje v decentním růstu, který příznivě působí na spotřebu domácností a produkci firem a tím i na růst ekonomiky. To jsou dobré zprávy pro dolar. Index PPI (14.30 SEČ) zase zopakuje slabost produkčních cen včetně jádra indexu, bez cen potravin a energií. Tato informace je pro dolar nepříznivá. Zápis ze zasedání Fedu monetární politiky 26.-27. ledna (20.00 SEČ) by měl více vysvětlit vyhodnocení evergreenu posledních týdnů,  tedy případného dočasného či menšího nebo trvalejšího a většího ovlivnění výkonnosti hospodářství USA ekonomickou slabostí ze zahraničí a tím pak zdůvodnění, proč centrální banka vynechala v komentáři k rozhodnutí monetární politiky hodnocení rovnováhy rizik výhledu ekonomické aktivity a trhu práce. Na druhou stranu zejména únorové vystoupení šéfky Fedu Yellenové v Kongresu naznačilo, že opatrnost z externích rizik nevykolejilo optimistický ekonomický výhled Fedu a dlouhodobé odhodlání dále zvyšovat hlavní úrokovou sazbu. Zápis by tak měl být spíše lepší pro dolar.

 

Technický pohled a výhled: Trh obecně těží z květnového růstového proražení dvouměsíční medvědí vlajky. Ze střednědobého pohledu je tato formace druhým trojúhelníkem kvartální pololetní konsolidace, nad kterou trh od začátku roku vystoupal, čímž potvrdil růstový trend. Trh listopadovým výstupem překonal klíčové podpory a tvoří učebnicovou býčí vlajku. Hodnocení stále platí i přes novoroční posílení jenu vyvolaným zmíněnou slabostí akciových burz a bude platit, pokud trh se trh vrátí do pivotní podpůrné zóny 115,6 – 116,1. Opačný případ by  pak znamenal změnu dlouhodobého trendu a masivnější zkoušku průsečíku klíčových trendových podpor 111,7 a 106,4. Rezistence tvoří 117,3 a dále zóny 118,0 – 119,2, 119,9 – 120,7, 121,1 – 121,7, 122,4 – 122,7, 123,5 – 124,2 a 125,1 – 125,8, které kryjí dlouhodobý vrchol 135,0 – 135,8.

 

Fundamentální pohled a výhled: Trh USD/JPY vykazuje dlouhodobě silnou korelaci s akciovými burzami, spojení se ještě více utužilo v souvislosti s opakovaným růstem nejistoty ve světové ekonomice a finančních trzích. Vše souvisí s oslabením výhledu čínské ekonomiky a poklesu čínského akciového trhu koncem srpna a po novém roce, který se přenesl i na hlavní světové a americké akciové trhy. Pokles cen akcií vedl k poklesu tržních amerických úrokových sazeb, což stlačilo úrokový diferenciál v neprospěch dolaru.  

 

Pohyb byl navíc vyšponován i modifikací fundamentálního výhledu světové a americké ekonomiky: Hrozící citelnější zpomalení růstu čínské ekonomiky v kombinaci dopadu silného  dolaru oslabuje americký export, průmyslovou aktivitu a investice,  zvyšuje nejistotu ekonomických subjektů a tím i jejich ochotu spotřebovávat a investovat a zpomaluje růst světové a americké ekonomiky. Navíc přes snahu asijských vlád brzdit hospodářské slábnutí trend tohoto poklesu trvá a jako takový bude působit na světové trhy a světovou a americkou ekonomiku. Nejistoty tak zůstávají i přes potvrzenou sílu domácí americké ekonomiky a tendenci k vyšší úrokové sazbě, tedy pilíře dlouhodobého posilování dolaru. Dopad na americkou ekonomiku zevidují další ekonomická data. Tyto aspekty budou v příštích týdnech nadále trh dominantně ovlivňovat.

 

Trh dlouhodobě zohledňuje hospodářské fundamenty, tedy diferenciál vývoje japonské a americké ekonomiky a tím i jejich monetárních politik. Japonská ekonomika vykazuje nepřesvědčivý vývoj, sotva na hraně stagnace, těžce vybředává z dlouhodobých deflačních tlaků.  BoJ tak má důvody dále dlouhodobě razit dlouhodobou strategii zvýšit nízkou inflaci. Proto banka stále udržuje silnou ultraexpanzivní monetární politiku, to dlouhodobě oslabuje jen, což k růstu inflace pomáhá. Naopak americké hospodářství solidně roste a vyplňuje produkční mezery a kapacity. Fed tedy logicky signalizuje pokračování v normalizaci podmínek finančních trhů zvyšováním hlavní úrokové sazby k vyšší, a tím i standardnější úrovni letos i v příštích letech, což vedlo ke globálnímu posilování dolaru.  Přenos ekonomické slabosti ze zahraničí na americké hospodářství a poklesy akciových burz spojené s nejistotou ale limitují, zpomalují a mohou odložit zvyšování hlavní úrokové sazby a narušit posilování dolaru.

 

Celkový pohled a výhled: Krátkodobě trh spočívá na průsečíku klíčových trendových podpor 111,7, které momentálně generují poptávku od denních i portfoliových obchodníků a investorů. Momentální fundamentální vývoj (ve shodě s dlouhodobými tendencemi ekonomiky a monetárních politik) stále směřuje ve prospěch dolaru. Osud akciových trhů a tím i trhu USD/JPY je totiž úzce spjat s vyhlídkami světové ale hlavně americké ekonomiky a tendencí americké hlavní úrokové sazby. Předpoklady jsou zatím spíše optimistické a růstové. Akciové trhy a dolar tím navíc zatím drží důležité podpory, což udržuje dobrou možnost severního obratu včetně trhu USD/JPY. Podobně jako na trhu EUR/USD dolaru budou bránit v posilování dlouhodobé rezistence.

Vším ale může značně zamíchat  hlavně v případě USA případné pokračování slábnutí čínské/světové ekonomiky a světových akciových trhů a hlavně přenos slabosti na americkou ekonomiku a akciovou burzu a dopad na očekávání americké monetární politiky v podobě odkladu, zpomalení či snížení zvyšování hlavní úrokové sazby, což by bylo pro dolar nepříznivé. 

 

Josef Kvarda

Analytik HighSky Brokers, a.s.

www.highsky.cz - obchodník s cennými papíry I forex I komodity I akciové indexy

Autor článku

 

Články ze sekce: INVESTICE