Aktuální vývoj: Dubnový futures kontrakt ropy WTI dnes klesá 1,6 % d/d vůči závěru úterního obchodování na 32,8 USD/barel. Cena ropy v posledních hodinách rostla kvůli informacím možnosti snížení produkce ropy v USA a taky posilováním akciových trhů. Cena ropy je celkově stále technicky i fundamentálně výrazně pod klesajícím tlakem kvůli převisu nabídky ropy nad její poptávkou a silnému dolaru a momentální korekci akciových trhů.
Makroekonomická data USA dnes: Trh dnes vyčkává na americká data v 16.00 SEČ: únorový Index spotřebitelského sentimentu Conference Board, resp. lednové Prodeje existujících domů mají vykázat solidní spotřebitelskou náladu, resp. růst trhu domů.
Technický pohled: Dlouhodobý klesající trend začátkem ledna dokonce propadl pod klíčovou dlouhodobou podpůrnou zónu v okolí 33,0. Zóna ale zdaleka není pokořena, což potvrdily prudké procentní růsty v závěru ledna a v první polovině února zpět do zóny. Pro odvrácení klesajícího tlaku a otevření významnější konsolidace trh potřebuje trvalejší potvrzený návrat nad rezistence 33,0 a 34,8. Další rezistence pak tvoří 37,4 – 38,6, 42,4 – 44,7, 49,3, 50,5 - 50,9 a 52,5. Teprve nad touto oblastí by trh naznačoval obrat dlouhodobého trendu a mohl by se odrazit k prudkým růstům k rezistencím 58,1, 59,9, 61,9 a 63,5 (eventuální růst nad tyto úrovně by pak zacílil 69,8, 76,6 a 90,1).
Podpory: 31,6, 29,6, 28,5 a 27,4, jejíž případné proražení pásma by potvrdilo pokračování klesajícího trendu s podporami 25,4, 24,7, 24,1, 22,2 případně 16,7 (minimum z roku 2001) a 10,6 (minimum z roku 1998).
Fundamentální pohled: Převis nabídky nad poptávkou, který ve druhém pololetí způsobil propad ceny ropy, je způsoben hlavně nabídkovou stranou. Světový trh začal čerpat více ropy z USA. Toto akcelerovala taky neschopnost OPECu změnit svou produkční a kvótovou politiku. OPEC tak dosud prosazuje cíl udržet své tržní podíly namísto uměle snižovat objem produkce ropy z maxim a tak stabilizovat cenu. Také se tolik nenaplnila nebezpečí hrozby omezení nabídky ropy s vyhrocením napětí v Iráku a pokračující nestabilita na Ukrajině. Poptávka po ropě se vyvíjí nejednoznačně, je tažena solidním ekonomickým růstem USA, kterou ale vyvažuje slabost jiných hospodářských center: Evropy, Japonska, Číny. K poklesu ceny dlouhodobě vede též globální apreciace dolaru.
Výhled: Fundamentální výhled je zatím pro ropu smíšený. Převis nabídky, která není tolik citlivá na pokles ceny ropy a již navíc může významně navýšit Írán po očekávaném uvolnění sankcí na vývoz ropy, nad poptávkou ropy zřejmě bude dlouhodobější jev, což udržuje ropu pod tlakem. Z hlediska poptávky po ropě vývoj světové ekonomiky je smíšený, růst HDP USA a eurozóny může posílit, čínská ekonomika naopak zpomaluje růst. Propad ropných cen z minulosti ale časem může poptávce po ropě a světovému hospodářství dát růstový impuls vzhledem k redukci nákladů na energie, suroviny a paliva a tím i k posílení růstu spotřeby a investic. Zatím se tento efekt ale překvapivě příliš neprojevuje, možná proto, že nižší náklady, a tím i větší úspory, ekonomických subjektů neposilují spotřebu a míra úspor tak trvaleji roste.
Dolar už je na klíčových paritách vůči světovým měnám blízko dlouhodobých rezistencí. Na druhou stranu současný technický trend a momentální i dlouhodobé fundamentální aspekty hlavně monetárních politik Fedu a ECB naznačují možnost posilování dolaru, což vytváří klesající tlak na cenu ropy.
Právě vývoje poptávky a dolaru mohou být pro směr ceny ropy rozhodujícími a klíčovými proměnnými, teprve případné oživení poptávky po ropě a/nebo pokles dolaru by mohly přinést změnu dlouhodobého trendu podpořené návratem ceny do oblasti 42,5 – 51,0, na což ale zatím trh marně čeká.
Josef Kvarda
Analytik HighSky Brokers, a.s.
www.highsky.cz - obchodník s cennými papíry I forex I komodity I akciové indexy