Zasedání zemí G20 povzbuzuje akciové trhy

26.02.2016 | , BOSSA
INVESTICE


perex-img Zdroj: Finance.cz

Evropský akciový trh dnes následuje včerejší pozitivní výkony amerických indexů, které v noci posílily skoro o 1 procento. Index S&P 500 vyskočil o 0,81 procenta a uzavřel na úrovni 1 966,25 bodu. Dow Jones vzrostl o 0,77 procenta na hodnotu 16 800 bodů a Nasdaq přidal až 0,96 procenta, když uzavřel na hodnotě 4 285 bodů. Indexy včera podpořily i dobré zprávy nových objednávek dlouhodobé spotřeby, které nabídly naději, že americký zpracovatelský sektor by mohl být z nejhoršího venku.

Evropské indexy dnes rostou na 3týdenní maximum a posilují až o 2 procenta. Trh pohánějí vzhůru hlavně důlní tituly díky vyšším cenám kovů, hlavně mědi a hliníku. Akcie předních britských těžařů jako Glencore, Billiton a Rio Tinto vyskočily o 3,7 až 5,2 procenta. V reakci na posilující komodity rostou i komoditní měny jako australský, novozélandský a kanadský dolar.

Dnes bude zveřejněný klíčový údaj tohoto týdne, a to upřesněný výsledek amerického HDP za poslední čtvrtletí 2015. Očekávání jsou nízká a počítají s 0,3 procentním poklesem ve srovnání s prvním měřením. Když data pozitivně překvapí a potvrdí 0,7 mezikvartální procentní růst z prvního měření, pravděpodobně dolar chytí nový dech.

Dnes začíná zasedání představitelů zemí G20 v Šanghaji, kde se bude jednat o globálním ekonomickém růstu. OECD i Mezinárodní měnový fond předem avizovali, že země G20 by měly urgentně přijmout opatření na podporu ekonomického růstu. Akcioví investoři očekávají, že schůzka G dvacítky přinese pozitivní výsledky a nové stimuly. Nicméně reálně naděje na dohodu ohledně koordinované akce jsou po minulých zkušenostech nízké. Pro akciové trhy je rovněž pozitivní růst ropy.

Příznivé zprávy dorazily v noci i z Číny. Tamní guvernér centrální banky (PBOC) Zhou Xiaochu uvedl, že čínská lidová banka (PBOC) má stále nástroje, kterými může bojovat s klesajícím ekonomickým růstem, čímž určil tón pro zasedání G20.

V noci byla zveřejněná data inflace z Japonska. Jádrový index spotřebitelských cen (CPI) se v únoru meziročně nezměnil, což signalizuje, že japonská centrální banka (BoJ) bude muset přistoupit k dalším stimulům, pokud bude chtít dosáhnout 2procentního cíle.

Autor článku

 

Články ze sekce: INVESTICE