Aktuálně: Zlato dnes stagnuje vůči závěru čtvrtečního obchodování na 1269 USD za trojskou unci. Euro koriguje níže vůči dolaru, což vytváří na základě nečekaně slabších dat americké ekonomiky (trhu práce a aktivity služeb) a odkladu zvyšování hlavní úrokové sazby Fedu z počátku června pro příští týdny resp. měsíce prostor pro nákupy na výhodnějších úrovních. Předpokladem je udržení 1,124. Zlato se právě na podkladě změněných fundamentů odpoutalo od dolaru a spurtuje výše.
Obchodování jinak ale v posledních dnech je v úzké korelaci s měnovým trhem, zejména EUR/USD. Slábnoucí dolar je na jaře hlavním důvodem růstu zlata, proto jeho květnové posílení strhlo zlato níž.
V květnu byl klíčovým momentem poklesu zlata a eura byl Zápis ze zasedání Fedu 26-27. dubna, jenž zvýšil tržní očekávání růstu hlavní úrokové sazby pro červnový a červencový termín zasedání. Dokument potvrdil opatrnost centrální banky z vývoje americké a světové ekonomiky a trhů a slabosti inflace, avšak naznačil zmírnění rizik ze světové ekonomiky a trhů a rovněž optimismus ek. vývoje a inflace do budoucna. Naznačil rovněž možnost zvýšení hlavní úr. sazby už na červnovém zasedání.
Euro a zlato k dolaru tak dokázaly podržet důležité podpory a získat zpět některé ztracené důležité podpory. Květnové ztráty tak nezlomily letošní růstové trendy. Obchodování v květnu a červnu je názornou ukázkou citlivosti zlata na fundamentální zprávy a jejich změny.
Trh zatím obecně potvrzuje klíčové podpory a tím taky platnost prudkého růstového trendu masivní korekce tohoto roku (jež od prosincových minim bez větší korekce dosahuje až 20 %!) s podporou slábnoucího dolaru a taky kvůli mezinárodním makroekonomickým a finančním nejistotám včetně oslabení a volatility akciových indexů s hrozbou přenosu slabosti přes sektory citlivých na poptávku a měnový kurs na americkou ekonomiku a monetární politiku.
Technický pohled a výhled: Trh stále čelí nepříznivým fundamentálním okolnostem, které mohou silnější prodejní lavinou bez ohledu na dolar vrátit trh zpět do dlouhodobého klesajícího trendu. To ale minimálně pro první polovinu léta nebude téma. Hlavní podpora leží na 1190, jejíž případné odstranění by startovalo minimálně silnější konsolidaci s expozicí podpor 1177, 1161 - 1167, 1154, 1143, 1125 - 1130, 1104, 1098, 1072 – 1078 a 1045.
Obnovení pokračování silného růstu předchozích měsíců čelí první klíčové rezistenci 1284 s prvotním cílem 1300 – 1309 případně 1323 - 1329, 1345, 1360 - 1363, 1373, 1381 - 1390, 1422 a 1436. Osud zlata bude v nejbližších dnech záviset hlavně na poslední opoře zlata, tedy vývoji měnového trhu. Pro udržení růstového trendu zlato potřebuje pokračování slábnoucího dolaru případně trvající makroekonomickou a finanční nejistotu a nestabilitu alespoň ze zahraničí.
Fundamentální pohled a výhled: Jádro ekonomické reality je pro zlato nepříznivé. Centrální banka USA, zejména kvůli dlouhodobým nebezpečím nepřirozeně nízkého tržního ocenění rizika (úrokových sazeb) a stability finančních trhů s podporou dlouhodobě solidního růstového vývoje ekonomiky (hlavně domácích sektorů včetně trhu práce), dlouhodobě plní svoji dlouhodobou strategii a cíl - vracet monetární politiku k normálu a stabilizovat finanční trhy v podobě redukce ultraexpanzivní monetární politiky vyššími úrokovými sazbami. Nebezpečí zpomalení růstu světové ekonomiky a oslabení akciových trhů a jeho přenosu na hospodářství USA včetně nepříznivého dopadu silného dolaru (viz trvalejší slabost průmyslu, exportu a investic) a odkladu zvyšování dolarových úrokových sazeb ale přináší novou nejistotu míry platnosti tohoto očekávání, což ještě může být pro zlato příznivé. Teprve data americké ekonomiky ale potvrdí, jak moc bude růst hospodářství zasažen.
Celkový pohled a výhled: Solidní růst americké ekonomiky, přiblížení zvyšování hlavní dolarové úrokové sazby jsou dominantní důvody dlouhodobě klesajícího trendu zlata, více než s tím většinou spojené dlouhodobé posilování dolaru. Dlouhodobé technické a fundamentální důvody značně omezují potenciál růstu dluhopisů či zlata, resp. potvrzují očekávání jejich poklesu. Dlouhodobý klesající trend trvá. Hlavně oslabování dolaru spojené s nejistotami světové ekonomiky a finančních trhů a případným oslabením růstu ekonomiky USA a ovlivněním výhledu monetární politiky do jejich vyjasnění ale mohou zlatu pomoci.
Josef Kvarda
Analytik HighSky Brokers, a.s.
www.highsky.cz - obchodník s cennými papíry I forex I komodity I akciové indexy