Největší investoři do fyzického stříbra v roce 2015

04.07.2016 | , Investujme.cz
INVESTICE


Stříbro má v tomto roce velmi pravděpodobně namířeno k překonání dosavadních rekordů a potvrzení své významné role ve světě investic. Celosvětová poptávka po tomto kovu neustále narůstá a těžba se dál zvyšuje. Dokazují to i nové informace z trhu.

Podle zprávy World Survey Silver od světového institutu pro stříbro se na přední místo ve fyzické investiční poptávce po stříbře dostaly Spojené státy americké. Je to docela zajímavá změna, protože dosavadní prvenství si dosud udržovala Indie, která, jak známo, patří mezi přední konzumenty zlata i stříbra. Pro představu Indové v roce 2008 nakoupili víc než 100 milionů uncí (Moz) stříbrných slitků z celkového světového množství cca 125 Moz. Poptávka po stříbrných slitcích nicméně představuje jen jednu část z celkové globální investiční poptávky po fyzickém stříbře. Do této sumy je potřeba započítat i oficiální poptávku po stříbrných mincích, a ta také neustále narůstá.

Indie vloni nakoupila cca 82,5 Moz stříbrných slitků, zatímco USA 51,8 Moz, Evropa cca 12,7 Moz a čtveřici uzavírá Čína se 3,8 Moz.

Spojené státy zaznamenaly obrovský nárůst poptávky a pokud ke slitkům přidáme i celkové oficiální prodeje stříbrných mincí, pak máme nového lídra ve fyzické poptávce po stříbře.

V roce 2015 činil celkový oficiální prodej USA mincovny 48,6 Moz stříbrných mincí, zatímco Indie zaznamenala pouhých 8,9 Moz. Po součtu prodejů mincí s poptávkou po slitcích se vůdcem stávají USA s objemem 100,4 Moz, zatímco Indie končí s 91,4 Moz na druhém místě. Celková světová poptávka (slitky a mince) činí 292,3 Moz .

Bohužel neexistuje způsob, jak přesně zjistit, kolik stříbrných amerických mincí Eagle končí v cizích, a nikoli v rukou Američanů, nebo naopak kolik Američané nakoupili kanadských Maple nebo australských klokanů. V případě Indů je ale pravděpodobné, že nakupují drtivou většinu svých vlastních oficiálních mincí.

Zajímavá jsou data z Číny. Tamní poptávka po stříbrných slitcích je až na čtvrtém místě za Evropou. I kdybychom předpokládali, že Číňané nakoupili všechny své stříbrné mince (kdy prodej v roce 2015 činil cca 10,7 Moz), jejich celková poptávka po slitcích a mincích je jen 14,5 Moz. Zatímco Číňané jsou největšími kupci zlata na světě, stříbro ještě nemají tak podchycené, jako USA nebo Indie.

Dá se tedy říci, že zlato a stříbro je rozděleno mezi dvě velké mocnosti, a sice na západě a východě. Čína dominuje na trhu se zlatem, zatímco USA jsou největšími investory na poli stříbra.


Autor: Jakub Petruška, investiční analytik, Zlaťáky.cz

Články ze sekce: INVESTICE