...ale naštěstí byly ztráty vykázané během pondělí a středy mírné a zisky vykázané během růstových dnů byly vysoké. Celý týden index zakončil s nárůstem o 1,3 procenta, blue-chipový index Dow Jones Industrial Average vzrostl o 1,5 procenta a index převážně technologických titulů Nasdaq Composite se zvýšil o 2,4 procenta.
Novinovým titulkům z minulého týdne dominovaly zprávy americké centrální banky a údaje z trhu práce za měsíc duben.
V úterý Výbor pro operace na volném trhu (FOMC) zvýšil klíčové úrokové sazby z 2,75 na 3 procenta, což představuje osmé zvýšení úrokových sazeb v řadě. Tento krok byl obecně očekáván, a tudíž ani investory příliš nepřekvapil. Potvrzení dosavadní politiky postupného a mírného utahování měnové politiky a pozdější doplnění FEDu, že dlouhodobější inflační tlaky zůstávají přiměřené, účastníky trhu uklidnily a částečně odvrátily obavy z agresivnějšího zvyšování sazeb. Obecně se očekává, že úrokové sazby budou do konce roku zvýšeny na 3,75 – 4 procenta.
Další klíčová zpráva z ekonomického segmentu byla naplánována na pátek. Z dubnové zprávy o nezaměstnanosti vyplynulo, že americká ekonomika vytvořila během tohoto měsíce 274 000 nových pracovních míst, což značně předčilo odhady analytiků pro zvýšení o 175 000. K dobré zprávě přispěla i skutečnost, že oznámený růst za únor a březen byl také zrevidován výrazně výše. Za uplynulé tři měsíce zvýšili američtí zaměstnavatelé počet svých pracovních míst v průměru o 240 000 měsíčně. V loňském roce americká ekonomika vytvořila měsíčně v průměru 187 000 nových pracovních míst.
Na trhu stále panují obavy, že se slabé spotřebitelské výdaje zaznamenané v březnu přenesly i do měsíce dubna. Obavy ještě více potvrdily čtvrteční zprávy amerických maloobchodníků, kteří za měsíc duben zveřejnili pouze mírný nárůst srovnatelných tržeb. Největší světový maloobchodní řetězec Wal-Mart Stores reportoval za minulý měsíc pouze 0,9% nárůst tržeb z obchodů otevřených minimálně jeden rok oproti shodnému měsíci před rokem. Ale ani slabé spotřebitelské výdaje nemusí nutně znamenat, že silné momentum americké ekonomiky je již skončeno. Zvýšení počtu nově vytvořených pracovních míst položilo silný základ, který by mohl podržet ekonomický růst země i do budoucna.
Další velkou událostí minulého týdne bylo čtvrteční snížení úvěrového hodnocení společnostem General Motors a Ford Motor společností Standard & Poor´s 500 na neinvestiční stupeň. Tento krok znejistil již tak nervózní trh a kapitálové trhy zakončily čtvrteční obchodování poklesem i přesto, že se o tomto kroku hovořilo již několik týdnů, a nebyl pro investory tudíž žádným překvapením.
Uplynulý týden byl opět plný výsledkových zpráv, z nichž ale žádná neměla na vývoj obchodování výraznější vliv. V nadcházejícím týdnu budou americké společnosti se zveřejňováním svých výsledků pokračovat. V úterý oznámí své hospodářské výsledky společnost Cisco Systems Inc. (CSCO), největší výrobce zařízení k řízení internetového provozu, ve čtvrtek se svými výsledky pochlubí maloobchodní firmy Wal-Mart Stores Inc. (WMT) a Target Corp. (TGT) a počítačová společnost Dell Inc. (DELL).
Cena ropy v minulém týdnu vzrostla z 49,72 USD na 50,96 USD za barel. Výnos z desetiletých obligací vzrostl na 4,26 % z 4,19 % v předchozím týdnu.
Očekávané ekonomické události pro nadcházející týden:
-
Pondělí: Zásoby velkoobchodů za březen (odhad +0,7 %)
-
Úterý: -
-
Středa: Obchodní bilance za březen (odhad -61,5 mld. USD); Státní rozpočet za duben (odhad 50,5 mld. USD)
-
Čtvrtek: Nově vzniklé nároky na podporu v nezaměstnanosti v týdnu do 7. května (odhad 329 tis.); Maloobchodní tržby za duben (odhad +0,7 %)
-
Pátek: Obchodní zásoby za březen (odhad +0,6 %); Spotřebitelská důvěra dle Michiganské univerzity, předběžný odhad za květen (odhad 88,0)