...které v minulých několika týdnech přemítaly, stagnovaly a nedocházelo k tomu zásadnímu, totiž zhodnocování disponibilních investičních prostředků všech druhů investorů – institucionálních či retailových klientů. Nyní se zdá, že po zveřejněných inflačních datech ve velkoobchodním sektoru i ve spotřebitelském sektoru, by se tento druh produktu kapitálového trhu – akcie, mohl dostat do ještě větší pozornosti investorské obce. Samozřejmě, že k částečnému uklidnění situace na trhu dosti přispívá v poslední době i signifikantní pokles cen ropy a poslední makrodata mírní obavy z výhledu růstových ambicí americké ekonomiky.
Burzovní session tedy zakončila zajímavým nárůstem pro všechny participanty na trhu a index DJIA zaznamenal nejvyšší třídenní nárůst za více než 6 měsíců. Konkrétní pohled na hodnoty hlavních akciových indexů nám poskytuje následující:
Blue chips index Dow Jones Industrial Average zakončil na 10464,45 bodech (+132,57 bodů, resp. +1,28%) s tím, že do pořadí TOP 3 se dostaly akcie IBM, Caterpillar (CAT) a United Technologies (UTX). Na opačném konci minusových titulů figurují akcie Johnson and Johnson (JNJ), Exxon Mobil (XOM) a AIG. Nárůst indexu DJIA je více než 300 bodů během 3 dnů, což se naposledy stalo v období bezprostředně po znovuzvolení presidenta Bushe v listopadu minulého roku.
Technologický barometr, index Nasdaq Composite se zastavil na hodnotě 2030,65 bodů (+26,50 bodů, resp. +1,32%) a dostal se na nejvyšší stav za poslední dva měsíce.
Širší index Standard and Poor´s 500 má niveau 1185,56 bodů (+11,76 bodů, resp. +1%).
Zobchodované objemy korelovaly s nárůstem trhu, takže byly poměrně nadprůměrné. Na NYSE se zobchodovalo celkem 1,7 mld kusů akcií a na Nasdaq to bylo 2 mld kusů akcií.
Labor Department byl zveřejněn index spotřebitelských cen – CPI a jeho úroveň byla očekávána na úrovni +0,4%, výsledné číslo nakonec bylo +0,5% ( hlavním vlivem byl nárůst cen energií o 4,5%). Jádrová inflace (Core CPI) zůstala nezměněna oproti očekávání. Nezdá se, že by uvedené výsledky inflace ve spotřebitelském sektoru nějak změnily dosavadní úrokovou politiku amerického reservního systému FED.
Státní dluhopisy americké vlády se svými výnosy stále stahují níže a kursově jdou nahoru. Benchmarkový titul 10Y Treasury Note je na výnosu 4,068% p.a. a mohl by i prolomit hranici 4% p.a.
Dnešní makroekonomické ukazatele dle ekonomického kalendáře budou mít toto složení: Initial Claims v týdnu končícím 14.5. t.r. (očekávání je 325K), dále Leading Indicators za duben s očekávanou hodnotou -0,2% a nakonec to bude zpráva a indikátor Philadelphia FED za květen s očekávanou cifrou 19,0.
Posílení nastalo i dnes ráno na rozhodujícím asijském trhu - japonském trhu, kde hlavní akciový index Nikkei 225 Average vystoupal na hodnotu 11037,14 bodů (+201,73 bodů, resp. +1,9%).
V oblasti měnových kursů se cross rate EUR/USD nachází na hranici 1,2665 a dolar ve vztahu k yenu je na 107,08. Zlato na NYMEX stojí 422,0 USD za trojskou unci. Severomořská ropa Brent má kurs 48,30 USD za barel a Light Sweet Crude Oil June Delivery na NYMEX je za 47,25 USD za barel.
Ing. J. Stoulil
hlavní analytik AFIN Brokers, a.s.