a ... „Minutes“ z posledního zasedání FEDu. Dow Jones a S&P 500 si připsaly zisk necelého 1%, Nasdaq Composite vzrostl téměř o 1,5%.
Makroekonomická čísla
Americká ekonomika vzrostla v prvním čtvrtletí o 3,5%, což je rychlejší tempo, než o jakém hovořila zpráva zpřed měsíce. První odhad HDP činil 3,1%. Tato revize byla zapříčiněna zejména díky neočekávanému březnovému snížení deficitu obchodní bilance. I tato revize však byla o něco horší, než se očekávalo, neboť ekonomové doufali v růst HDP o 3,6%. Ve čtvrtém čtvrtletí minulého roku rostla ekonomika USA 3,8%-ním tempem. Index osobních spotřebitelských výdajů vzrostl o 2,2%, což je nezměněná hodnota oproti předchozímu odhadu.
V březnu a v dubnu došlo ke zpomalení ekonomického růstu, což uškodilo spotřebitelské i firemní důvěře. Zdálo se to být výsledkem vyšších energetických cen a možná blbého počasí. Dokonce i FED to poznamenal, ale rozhodl se, že slabost nebude mít dlouhý život a dospěl k závěru, že bude nadále postupně zvyšovat úrokové sazby. To ukázaly „Minuty“ ze zasedání FOMC z 3.května. Ekonomika roste podle představ FEDu. Inflace je nebezpečí, ale FED sází na to, že nárůst cen energií a domů bude v dalších měsících zpomalovat. Nyní se očekává, že FED přistoupí na svém dalším zasedání, které se koná na konci června k dalšímu zvýšení o čtvrt procentního bodu. To učinil na svých posledních osmi zasedáních.
Taženy silnou poptávkou po letadlech, automobilech a počítačích vzrostly objednávky zboží dlouhodobé spotřeby v dubnu o 1,9%. Jedná se o první nárůst v letošním roce. Ekonomové očekávali nárůst o 1,5%. Březnové objednávky byly revidovány z 2,3%-ního poklesu na 1,6%-ní pokles.
Prodeje nových domů v USA vzrostly v dubnu o 0,2% na sezónně očištěnou anualizovanou hodnotu 1,316 milionů. Jedná se o největší hodnotu vůbec. Březnové prodeje byly revidovány výrazně směrem dolů a to z 1,431 na 1,313 milionů. Ekonomové očekávali za duben hodnotu 1,33 milionů. Počet neprodaných nových domů vzrostly o 0,2% na 440 tisíc, což je 4,1 měsíční dodávka.
Prodeje existujících domů v USA vzrostly v dubnu o 4,5% na rekordní sezónně očištěnou, anualizovanou hodnotu 7,18 milionů. Ekonomové očekávali setrvání na hodnotě 6,88 milionů. Zásoby neprodaných domů vzrostly o 5% na 2,48 milionu, což reprezentuje 4,2 měsíční dodávku. Průměrná prodejní cena vzrostla meziročně o 15,1% na 206 tisíc dolarů, což je nejrychlejší cenový nárůst za posledních 25 roků.
Počet lidí, kteří šli poprvé žádat o podporu v nezaměstnanosti vzrostl v minulém týdnu o 1 tisíc a dosáhl tak hodnoty 323 tisíc. Čtyřtýdenní klouzavý průměr, který je méně volatilní, vzrostl o 500 a ustálil se na hodnotě 330 500. Ekonomové očekávali nárůst na 326 tisíc.
Další významné zprávy uplynulého týdne
Investiční banka Bear Stearns zvýšila svůj cenový cíl a odhady společnosti Intel na druhé čtvrtletí, když citovala důkaz, že trh s PC roste na horní hranici očekávání. Analytik Gurinder Kalra ponechal rating „outperform“, ale zvýšil cílovou cenu z 29 na 30 dolarů a nyní očekává za druhé čtvrtletí zisk 29 centů na akcii namísto 27 centů. Tržby by měly dosáhnout hodnoty 9 miliard, oproti dříve předvídavým 8,9 miliardám dolarů. Hrubá marže by měla činit 57%, což je o 1 procentní bod více, než se předpokládalo dříve.
Ke stejnému kroku se odhodlala i společnost Lehman Brothers. Ta zvýšila cílovou cenu firmy Intel Corp. z 28 na 30 dolarů a zároveň zvýšila předpověď zisku a tržeb a to díky zlepšenému výhledu hrubé ziskové marže. Analytik Tim Luke zvýšil svůj odhad zisku ve druhém čtvrtletí zz 27 na 28 centů na akcii a předpověď tržeb z 8,9 na 9 miliard dolarů. V roce 2005 nyní Luke očekává zisk 1,36 dolarů na akcii a v roce 2006 zisk 1,48 dolarů na akcii. Dřívější předpověď hovořila o zisku 1,32 respektive 1,44 dolarů na akcii.
Stratég Edward Keon z Prudential investment doporučil otočit část peněz z energetického sektoru do technologií, když poskytl „býčí“ výhled pro celý trh. Keon dále tvrdí, že zisky v prvním čtvrtletí vypadají stále velmi dobře, když meziroční změna růstu zisku u 452 společností z S&P 500, které dosud zveřejnily své výsledky, činila 13,6%. Nejsilněji rostoucími sektory jsou energie a materiály, zatímco spotřebitelský sektor byl nejslabší.
Prudential Equity Group upgradovala akcie počítačového animačního studia Pixar, Inc. z „neutral weight“ na „overweight“ s odůvodněním, že věří ve zvýšení produkce na více jak jeden film ročně. „Předpokládáme, že počínaje rokem 2009 bude Pixar uvádět dva filmy ročně,“ sdělil Prudential. Brokerská firma rovněž zvýšila cílovou cenu Pixaru z 40 na 75 dolarů.
Firma Apple Computer Inc. zvažuje používání čipů vyráběných firmou Intel Corp. do svých počítačů Macintosh. Tuto zprávu přinesl deník Wall Street Journal. Dva výkonní představitelé se znalostí rozhovorů mezi oběma společnostmi sdělili, že Apple souhlasí s používáním čipů od Intelu. Ani jedna společnost to však nechtěla potvrdit. Je nejisté, jaký dopad by to mělo na firmu International Business Machines Corp., která je dlouhodobým dodavatelem Applu.
Firma UBS snížila cílové ceny akcií výrobců oceli U.S. Steel, Steel Dynamics a Wheeling-Pittsburgh, což reflektuje sníženou předpověď na ceny oceli a zhoršující se tržní podmínky. UBS snížila předpověď ceny oceli na letošní rok o 8% na 560 dolarů za tunu a na rok 2006 o 10% na 465 dolarů za tunu. „Vyšší importy ve čtvrtém čtvrtletí, slabá domácí výroba aut a slábnoucí výrobní poptávka přispěli k nadbytku zásob,“ sdělil analytik UBS. Cílová cena akcií U.S. Steel byla snížena z 52 na 46 dolarů, cílová cena Steel Dynamics z 35 na 32 dolarů a cílová cena Wheeling-Pittsburgh z 19 na 18 dolarů.
Miliardář Warren Buffett přidal do svého portfolia další firmu. Firma MidAmerican Energy, která je součástí Buffettovi firmy Berkshire Hathaway kupuje za 5,1 miliardy dolarů firmu PacifiCorp, která je největším poskytovatelem elektřiny na Severozápadě. MidAmerican rovněž převezme dluh ve výši 4,3 miliardy dolarů. Buffett dále sdělil, že zvažuje další akvizice podobných firem.
Ratingová agentura Fitch Ratings následovala svého konkurenta S&P a snížila ohodnocení dluhopisů firmy General Motors na spekulativní úroveň. Jako důvod uvedla pokles zisku a odvětvovou cenovou konkurenci. Akcie i dluhopisy GM reagovaly na tuto zprávu poklesem, což bude znamenat zvýšení nákladů v případě dalších půjček a komplikaci při snižování nákladů. GM i jeho americký rival Ford Motor Co. trpí kvůli zvýšeným nákladům na zdravotní péči, vyšším cenám benzínu a ztrátě tržního podílu vůči asijským konkurentům.
Potravinářská firma Campbell Soup Co. ohlásila za své třetí fiskální čtvrtletí zisk ve výši 146 milionů dolarů, tedy 35 centů na akcii. Tržby vzrostly meziročně o 4% a dosáhly hodnoty 1,74 miliardy dolarů. Analytici očekávali zisk 33 centů na akcii při tržbách 1,76 miliardy dolarů. Společnost se sídlem v Philadelphii dále potvrdila svůj výhled růstu zisku na letošní rok o 5-7%.
Akcie výrobce antivirových programů McAfee Inc. byly upgradovány od Goldman Sachs z „in line“ na „outperform“, když hlavním důvodem je zlepšení finančního manažerského procesu, který přinesl nový CEO a důvěra, že nebezpečí konkurence od firmy Microsoft je vzdálenější, než se původně očekávalo. Analytička Sarah Friar zvýšila svůj odhad na zisk ve druhém čtvrtletí z 25 na 27 centů na akcii a upravila i předpověď tržeb a to z 230 na 238 milionů dolarů. Friarová vidí potenciál akcie na hodnotě kolem 35 dolarů, přičemž současná cena mírně převyšuje 26 dolarů.
Společnost XM Satellite Radio nemá absolutně žádný zájem na fúzi se svým rivalem Sirius Satellite Radio. Navzdory faktu, že obě společnosti prodělávají, to sdělil její CEO. „Nestrávím ani sekundu uvažováním o fúzi,“ řekl Hugh Panero po setkání akcionářů. „Absolutně ohromný byznys satelitního rádia je dostatečně velký pro obě firmy k tomu, aby přežily a excelovaly.“ XM Satellite nedávno dosáhl 4 milionů předplatitelů a stále plánuje dosažení hranice 20 milionů v roce 2010.
Firma AutoZone Inc. ohlásila za své třetí fiskální čtvrtletí čistý zisk ve výši 147,8 milionů dolarů, tedy 1,86 dolarů na akcii. Ve stejném období předchozího roku vydělala firma 1,68 dolarů na akcii. Tržby klesly meziročně o 1,6% a dosáhly hodnoty 1,34 miliardy dolarů. Analytici očekávali zisk 1,80 dolarů na akcii při tržbách 1,38 miliardy dolarů. Hrubá zisková marže se zvýšila z 49,7% na 50,3%. AutoZone dále sdělil, že v uplynulém čtvrtletí nakoupil zpět 3,2 miliony kusů svých akcií.
Společnost H.J. Heinz Co. ohlásila za čtvrté čtvrtletí čistý zisk ve výši 206,5 milionů dolarů, což je 58 centů na akcii. Ve stejném období předchozího roku vydělala firma 55 centů na akcii. Tržby u tohoto prodejce potravin vzrostly meziročně o 5% a dosáhly hodnoty 2,45 miliardy dolarů. Zisk z pokračujících operací činil 63 centů na akcii, což je o 1 cent více, než očekávali analytici. Operativní zisk vzrostl z 325,8 na 342,2 milionů dolarů. Na fiskální rok 2006 si Heinz vytyčil za cíl 4-6%-ní nárůst tržeb a 7-10%-ní nárůst operativního zisku. Firma očekává zisk v pásmu 2,35 – 2,45 dolarů na akcii, přičemž průměrný odhad analytiků činí 2,46 dolarů na akcii.
Stavitel luxusních domů, firma Toll Brothers Inc. ohlásila za své druhé fiskální čtvrtletí zisk ve výši 170,1 milionů dolarů, tedy 2,01 dolarů na akcii. Jedná se o meziroční nárůst o více jak 100%. Tržby vzrostly meziročně o 52% a dosáhly hodnoty 1,25 miliardy dolarů. Analytici očekávali zisk na akcii ve výši 1,79 dolarů. Toll Brothers zvýšila svůj výhled na fiskální rok 2005, když nyní očekává 70%-ní nárůst v ziskovosti.
Společnost Costco Wholesale Corp. oznámila za své třetí fiskální čtvrtletí zisk ve výši 209,8 milionů dolarů, což znamená 43 centů na akcii. Jedná se o meziroční nárůst o 6%. Tržby vzrostly meziročně o 10% a dosáhly hodnoty 11,75 miliardy dolarů. Očekávalo se, že retailová společnost se sídlem ve státě Washington ohlásí zisk 42 centů na akcii při tržbách 11,89 milionů dolarů.
Devizové a komoditní trhy
Na devizových trzích nedošlo k žádným výrazným změnám. Americký dolar uzavřel prakticky na stejných hodnotách vůči ostatním světovým měnám.
Cena ropy vzrostla v minulém týdnu o více jak 7%. Cena černého zlata uzavřela týden na hodnotě 51,85 dolarů za barel. Podobným směrem, ale ne tak razantně se pohybovala cena zlata. Ta vzrostla o necelá 2%.
Zprávy ze světa
Organizace pro ekonomickou spolupráci a rozvoj (OECD) snížila předpověď růstu HDP v letošním roce pro svých 30 členů z 2,9% na 2,6% a na rok 2006 z 3,1% na 2,8%. OECD dále zvýšila předpověď růstu HDP USA v letošním roce z 3,3% na 3,6%, ale snížila výhled na rok 2006 z 3,6% na 3,3%. Na oba roky pak snížila vyhlídky ekonomik Velké Británie, Francie, Japonska a Německa.
Indikátor ZEW, který měří ekonomickou náladu v Německu klesla na 13,9 bodů ve srovnání s dubnovou hodnotou 20,1. Historický průměr činí 34,2 bodů. Analytici očekávali nárůst hodnoty indexu na 22,0 bodů.