Značná volatilita indexu PK 30 na trhu RM-S v květnu

01.06.2005 | , RM-Systém
INVESTICE


perex-img Zdroj: Finance.cz

V květnu letošního roku byl na trhu s cennými papíry, který organizuje RM-SYSTÉM největší zájem o uhelné společnosti, což bylo vyvoláno

tím, že v tomto měsíci končila veřejná nabídka převzetí (odkup). Především akcie OKD a Českomoravských dolů byly v popředí zájmu investorů a dosahované kurzy na trhu se pohybovaly nad cenou odkupu. V popředí zájmu stále zůstávají akcie Unipetrolu, kde se očekává povinná nabídka převzetí, kterou bude muset nový vlastník – polská společnost PKN Orlen vyhlásit.

Cenová hladina byla v květnu značně rozkolísaná a neměla žádný výrazný trend, po dnech prudkých poklesů následovaly opět vzestupy, ale závěrečná květnová hodnota indexu trhu RM-S PK 30 činila 1682,63 bodu, a to bylo o 2,0 % více než kolik činila závěrečná hodnota v dubnu tohoto roku. Ovšem v průběhu měsíce se index propadl až na hodnotu 1561,87 bodu, což bylo o více než pět procent méně než koncem dubna, ale v závěru měsíce index výrazně posílil a uzavíral na měsíčním maximu.

Index PK 30 po otevírací hodnotě 1646,32 bodu přibral hned první květnový obchodní den 1,7%, když ten den silně posílily akcie Komerční banky, které se dostaly až na 3 156 korun, což bylo měsíční maximum. Oproti předchozímu dni posílily akcie banky o 7,52 % a výrazně ovlivnily mezidenní růst indexu. Ovšem pak následoval dvoudenní pokles indexu o 0,76 % a 2,31 %. V obou dnech se na poklesu podílely akcie Komerční banky, které se opět vrátily na kurz pod tři tisíce korun, nad který se podívaly v dalším průběhu měsíce již jen dvakrát. Výrazně pokles indexu v těchto dnech ovlivnily i akcie Unipetrolu, které se opět propadly pod 150 korun a v průběhu měsíce dokonce poklesly až na 124 Kč. Koncem měsíce poněkud posílily a usadily se na hranici 140 korun.

Index pak sice dva dny posiloval, ale nijak výrazně se hodnota nezvýšila, pak ovšem následoval pokles index o 1,70 %, když ztratily akcie ČEZ, Unipetrolu a Komerční banky. Typické pro květnový vývoj je vzestup indexu hned následující den desátého, kdy index posílil o 1,73 % a vyrovnal tak ztrátu z předchozího dne. Výraznou změnu prodělal v těchto dvou dnech ČEZ, jehož akcie se nejprve propadly z kurzu 407 na kurz 392 korun a následující den se opět vrátily na 412 korun. Obdobný vývoj pak akcie ČEZ prodělaly ještě několikrát. Třetí den v této řadě, 11. května, pak opět následoval pokles indexu o 1,36 %, když opět stejné akcie jako v předchozím případě, tentokrát se ovšem přidal i Český Telecom s propadem o 0,18 %, oslabily.

Nejzajímavější průběh měl index v období od 13. do 19. května. Nejprve oslabil o 1,21 % a následující den dokonce o 2,25 %, což byl největší mezidenní pokles indexu v květnu. Akcie ČEZ se propadly na tříměsíční minimum 373 korun, stejně tak i akcie Unipetrolu, které poklesly až na 124 korun. Akcie Komerční banky nalezly ten den letošní minimum 2 700 korun. Ovšem hned následující den index opět posiloval a pokračoval v tomto trendu i v následujících dnech. Jestliže se 16. května dostal na svoje měsíční minimum 1561,87 bodu, což bylo rovněž tříměsíční minimum, pak od tohoto data začal posilovat. Nejvýrazněji 18. května, kdy růst indexu představoval 2,53 % a nejvíce ten den vzrostl závěrečný kurz akcií Unipetrolu o 7,27 % na 134 korun, ale pozadu nezůstaly ani akcie Komerční banky, které se růstem o 5,37 % opět přiblížily k hranici tří tisíc korun. Následující den ovšem index posílil o 2,67 %, nejsilnější emise již neměly tak výrazný skok v posílení kurzů, ovšem 4,50 % vyneslo kurz ČEZ na 413 korun, Unipetrol posílil o 4,32 % na 140 korun a Komerční banka o 3,74 % na 3 029 korun. Ještě poslední den posílily akcie Komerční banky o 2,68 %, ale nevrátily se nad tři tisíce, odkud se v předchozích dnech propadly, akcie ČEZ posílily na 418 korun, což byl druhý nejvyšší kurz v měsíci a Unipetrol se udržel nad sto čtyřiceti korunami, když uzavíral měsíční obchodování na 143 korunách.

V meziměsíčním srovnání nejvíce z báze indexu posílily akcie Českomoravských dolů, které uzavíraly měsíc na kurzu 1 245,10 Kč, když cena odkupu byla u této emise stanovena na 840 Kč. Odkup skončil 12. května, přesto se s těmito akciemi i nadále obchodovalo a jejich kurz rostl. V průběhu celého odkupu od 14. dubna se nikdy kurz nedostal pod odkupní cenu a 12. května, kdy odkup konči se kurz přehoupl přes tisíc korun a 27. května byl dokonce vytvořen historicky nejvyšší dosažený kurz 1 270 korun. Obdobná situace byla rovněž u akcií OKD, které měly druhý největší růst kurzu z báze index PK 30. Oproti konci dubna vzrostly akcie OKD o 18,69 % až na 1 110 korun, historického maxima bylo v tomto případě dosaženo 26. května a činilo 1 130,10 Kč. Rovněž při odkupu akcií OKD, který probíhal shodně od 14. dubna do 12. května, neklesl nikdy kurz pod cenu odkupu 925 korun, ovšem v tomto případě již společnost požádala o vyřazení z trhu RM-S, ke kterému dojde 14, června 2005.

Koncem měsíce bylo na trhu RM-S kótováno celkem 158 emisí, v tom bylo 97 emisí akcií, 52 dluhopisů a 9 podílových listů, ve srovnání s koncem dubna byla vyloučena jedna emise akcií Krušnohorský lesů a vyřazen jeden dluhopis, ale současně jeden dluhopis byl na trh přijat. V nejbližším období bude z trhu vyřazena již zmiňovaná emise OKD a Kabelovny Děčín, po usnesení soudu o zániku bez likvidace budou z trhu vyřazeny emise NKT Cables a Sokolovské uhelné.

Ing. Ivan Nápravník
RM-SYSTÉM, a.s.

Autor článku

 

Články ze sekce: INVESTICE