Americké trhy v týdnu od 20.6.2005 do 24.6.2005

27.06.2005 | , Böhm&Partner
INVESTICE


perex-img Zdroj: Finance.cz

Výrazně vyšší ceny ropy společně s málo výsledkovými oznámeními vyvolali v týdnu končícím k 24. červnu širší výprodeje. Index tvořený blue-chipovými tituly Dow Jones Industrial Average oslabil o 3,1 procenta a širší index Standard & Poor´s 500 o 2,1 %. Index převážně technologických titulů Nasdaq Composite ztratil 1,8 %.

Týden od 20. června do 24. června na amerických trzích

Americké akciové trhy po skromných ztrátách zavíraly pondělní obchodování s mírnými změnami i přes rekordní hodnotu, na niž se vyšplhala cena ropy. Index předstihových ukazatelů poklesl ve Spojených státech amerických v květnu o 0,5 %, a snížil se tak již pátý měsíc v řadě. Ekonomové předpokládali snížení indexu o 0,3 %. Z korporátního sektoru posílily o 19 % akcie společnosti Cablevision Systems (CVC), když rodina, která kontroluje 71% podíl firmy, učinila $7,9mld. nabídku na její úplné převzetí. V centru pozornosti se ocitly rovněž akcie automobilek Ford Motor (F) a General Motors Corp. (GM) poté, co investiční banka Bank of America Securities zvýšila rating na jejich akcie ze stupně „sell“ na „neutral“.

Úterní seance se nesla v duchu minimálních změn, když vysoká cena ropy držela investory v ústraní. Akcie třetí největší stavební společnosti v USA, Lennar Corp. (LEN), posílily o 2,2 % na 63,41 USD poté, co firma zveřejnila lepší než očekávané výsledky za fiskálně druhý kvartál a současně zvýšila projekci zisku pro rok 2005 z původních 7,15 USD na akcii na 7,80 USD na akcii, citujíc silnou poptávku. Přední provozovatel supermarketů, firma Kroger Co. (KR), oznámil, že v 1. čtvrtletí končícím k 21. květnu zvýšila svůj zisk na 40 centů na akcii z 35 centů na akcii před rokem a předčil tak průměrný odhad analytiků hovořící pro 34 centů na akcii. Akcie vzrostly o 10,0 % na 19,45 USD. Po varování ohledně zisku za druhý kvartál ztratily akcie amerického producenta oceli, společnosti Nucor Corp. (NUE), 4,3 %.

Ani středa nepřinesla výraznější změny. Trvalá hrozba z růstu ceny ropy je obecně negativním činitelem pro akcie, když zatěžuje korporátní náklady. Po zprávě Department of Energy, která ukázala slabší než předpokládané čerpání ropy a silnější nárůst pohonných hmot, cena ropy sklouzla k 58,15 USD za barel poté, co se přiblížila k hranici 60 USD za barel. Korporátní sektor přinesl výsledkovou zprávu technologické firmy Jabil Circuit Inc. (JBL), jejíž akcie po reportu o silném čtvrtletním zisku vzrostly bezmála o 10 %. Zvláště varování automobilky Ford Motor (F) o nesplnění ročního zisku oslabilo akcie automobilového sektoru. Americká investiční banka Morgan Stanley (MWD), poskytující bankovní a makléřské služby, reportovala za fiskálně druhé čtvrtletí 24procentní pokles zisku v důsledku slabých tržních výsledků a právních výdajů.

Americké akciové trhy zaznamenaly ve čtvrtek porážku, když cena ropy podražila na 60 USD za barel, čímž byla pokořena psychologická hranice a posunuto historické maximum. Dále zesílily obavy, že zpomalení růstu ekonomiky otřese korporátními zisky. Makroekonomický sektor přinesl zprávu o nečekaném poklesu počtu Američanů, kteří v týdnu do 18. června nově zažádali o příspěvky v nezaměstnanosti. Nově přijaté žádosti poklesly na 314 tis. ze zrevidovaných 334 tis. před týdnem. Ekonomové očekávali pokles nových nároků na 330 tis. Akcie největšího expresního přepravce zásilek FedEx Corp. (FDX) ztratily ve čtvrtek více než 8 % poté, co firma oznámila slabší než předpokládané čtvrtletní výsledky a zároveň upozornila, že zisk za 1. kvartál a obchodní rok 2006 pravděpodobně vyjdou pod odhady analytiků v důsledku vysoké ceny ropy. Akcie výrobního konglomerátu General Electric Co. (GE) spadly 2,3 %, když společnost oznámila, že s platností od 5. července provede reorganizaci svých  jedenácti operací do šesti průmyslově zaměřených skupin. Poté, co třetí největší čínský producent ropy CNOOC Ltd. ve středu učinil $18,5mld. nabídku na převzetí americké ropné firmy Unocal Corp. (UCL) a překonal tak nabídku společnosti Chevron Corp. (CVX) ve výši 16,4 mld. USD, patřily akcie těchto společností k nejsledovanějším titulům čtvrteční seance.

Ani páteční obchodování se nevymanilo ze ztrátového teritoria, když ekonomická data zjevně nepřispěla ke utišení znepokojení investorů nad cenou ropy. Zpráva o květnových prodejích nových domů ve Spojených státech ukázala zvýšení oproti dubnu o 2,1 % na 1,298 mil. jednotek. Ekonomové předpokládali nárůst o 0,3 % na 1,320 mil. jednotek. Dále byl zveřejněn údaj o objednávkách zboží dlouhodobé spotřeby, které se díky silné poptávce po letadlech zvýšil v měsíci květnu o 5,5 %, což je nejvyšší nárůst od března 2004. Ekonomové počítali s nárůstem objednávek o 1,5 %. Akcie výrobce zdravotnických přístrojů Guidant (GDT) klesly o více než 6 % poté, co firma lékařům nařídila jako bezpečnostní opatření pozastavit užívání jejích defibrilátorů. Největší světový výrobce hliníku, společnost Alcoa (AA), uvedl, že v rámci druhé fáze restrukturalizace hodlá snížit počet pracovních míst o dalších 6 500. Uvedená hodnota vyjadřuje 5 % celkové pracovní síly a společnosti tak ročně ušetří 150 mil. USD. Akcie oslabily o více než 2 %.

Očekávané ekonomické události pro nadcházející týden:

  • Pondělí: -
  • Úterý: U.S. spotřebitelská důvěra za červen (odhad 104,1)
  • Středa: U.S. HDP za 1/Q, konečný údaj (odhad +3,7 %)
  • Čtvrtek: U.S. nově vzniklé nároky na podporu v nezaměstnanosti (odhad 323 000); U.S. osobní příjmy za květen (odhad +0,3 %); U.S. osobní spotřeba za květen (odhad +0,0%); U.S. index chicagského nákupního managementu (PMI) za červen (odhad 55,0)
  • Pátek: U.S. spotřebitelská důvěra podle Michiganské univerzity-revidovaný údaj (odhad 94,8); U.S. stavební výroba za květen (odhad +0,5 %); U.S. index institutu řízení dodávek (ISM) za červen (odhad 51,5)

Autor článku

Jitka Bartošková