Komentář k vývoji na trhu RM-S v týdnu od 22.8. do 26.8.2005
Dění okolo schválení nabídky převzetí ze strany nového majoritního vlastníka Unipetrolu polské společnosti PKN Orlen vzbuzuje velký zájem o obchodování s těmito akciemi. Pro shrnutí dění, PKN Orlen zbývá již jen několik dní aby získala souhlas s cenou akcií Unipetrolu, za kterou by nabídla ostatním akcionářům odkoupení jejich akcií. Pokud se jí to nepodaří tak existuje varianta ztráty hlasovacích práv (pozn. názor na právní výklad možnosti ztráty hlasovacích práv je u některých akcionářů odlišný) mají minoritní akcionáři možnost prosazení závažných změn ve stanovách Unipetrolu a to bez souhlasu majoritního vlastníka. Akcie tento týden posílily o 6,8 % a a cena posledního obchodu byla 191,70 Kč za akcii.
Cenovou hladinu v úrovni 456 Kč za akci Českého Telecomu, kterou nabízí španělská Telefonica si drží i obchody v anonymní aukci. Naopak cestou vzhůru se vydaly akcie ČEZ, jejich aktuální kurz 586,70 Kč představuje 6,7 % týdenní nárůst ceny.
Akcie, které v minulém týdnu posílily o více než 40 % tentokrát prošly korekcí ceny na hodnotu 2 224 Kč. Tento pokles představuje týdenní oslabení o 5,2 %. Na Volném trhu RM-S se od počátku srpna zobchodovaly akcie v objemu 25 mil. Kč.
Na volném trhu RM-S panoval tradiční zájem o obchodování s Mittal Steel Ostrava (dříve ISPAT Nová huť). Doba, kdy kurz rostl o desítky procent týdně se neopakovala, nebot´ tyto cenné papíry posílily o 6,6 % na hodnotu akcie 2171 Kč.
Jiří Vodička
RM-SYSTÉM, a.s.
Volný trh RM-S je trhem s cennými papíry, kde nemají emitenti povinnost plnit přísné podmínky jako na oficiálním trhu RM-S. Nemusí tak informovat o výsledcích svého hospodaření ani realizovat nabídku převzetí, tzv. odkup akcií při získání majoritního podílu některým z akcionářů.
Na volném trhu RM-S se obchodují akcie významných českých společností, které se neobchodují ani na oficiálním trhu RM SYSTÉM nebo pražské burze.