České úrokové sazby stojící na 1,75 procenta patří k nejnižším v Evropě, což přitahuje zájem investorů, aby prostřednictvím výpůjček v korunách financovali nákupy zahraničních aktiv s vyšším výnosem, jako je maďarský forint.
Inflace se drží nízko, úrokové sazby zřejmě zůstanou stabilní dalších šest měsíců a rychle rostoucí česká ekonomika přispívá ke zhodnocování domácí měny.
Koruna za letošní rok zpevnila vůči euru přes 3 procenta.
"Před pár měsíci to vypadalo, že by české sazby mohly jít ještě níž, ale nyní je možné, že se posunou spíše nahoru než dolů," řekl Jon Harrison, stratég pro měny rozvíjejících se trhů ze společnosti Dresdner Kleinwort Wasserstein v Londýně.
"Za druhé, fundamentální faktory poukazují na zhodnocování. V kombinaci s možností vyšších úrokových sazeb to činí (korunu) méně atraktivním nástrojem pro financování," dodal Harrison.
Investoři vidí neradi, když měna, z níž se financují, zhodnocuje, protože to prodražuje splátky výpůjček v této měně.
V Polsku a Maďarsku dosahují úrokové sazby 4,5 procenta, respektive 6,0 procenta, zatímco sazby eurozóny se již přes dva roky drží na 2,0 procenta.
"Šlo o postupný proces v průběhu několika posledních kvartálů, ale dnes už nevidíme, že by klienti uzavírali obchody pomocí koruny tak jako dříve," řekl Mats Olausson ze švédské banky SEB a dodal, že loňský vstup zemí visegrádské čtyřky do EU navíc omezil potřebu investorů financovat se z lokální měny.
KORUNA, NEBO EURO?
Analytici říkají, že investoři mohou v příštích měsících počítat s velmi silnou českou korunou, jejíž růst je živen neustálým zvyšováním přebytku zahraničního obchodu. Přitom se očekává, že česká ekonomika v příštích letech poroste zhruba čtyřprocentním tempem.
Zahraniční průmyslové firmy rozšiřují své provozy v Česku, a například jihokorejská Hyundai Motor hodlá postavit poblíž Ostravy továrnu za 1 miliardu eur [ID:nKOR031970].
"Používání koruny ušetří za celý rok jen 25 bazických bodů (ve srovnání se sazbami eurozóny), a navíc zde bojujete proti lepším fundamentálním faktorům," řekla Lucy Bethellová, měnová stratéžka z Royal Bank of Scotland.
"Je to strukturální záležitost - platební bilance poskytuje (koruně) podporu, příliv přímých zahraničních investic zůstane nějakou dobu slušný," řekla Bethellová, která čeká růst koruny na 28,50 za euro do konce roku z nynějších 29,55.
Analytik z CSFB Koon Chow říká, že používání koruny pro financování pozic v jiných měnách je diktováno obavami ze šoků na rozvíjejících se trzích, které by mohly zasáhnout střední Evropu a euro ponechat nedotčené.
Nyní je však ochota k riziku na rozvíjejících se trzích stabilní, zatímco ekonomika eurozóny se zdá být vratká.
"Pokud vidíme obecné oslabování, důvodem jsou zřejmě vyšší globální výnosy díky utahování sazeb Fedu, takže lidé docházejí k závěru, že euro také oslabí," řekl Chow.
"Myslím, že obchodní komunita v tutu chvíli pravděpodobně drží dlouhé pozice v koruně," dodal Chow.
Korunu navíc není snadné používat pro investice mimo region, neboť zůstává nedokonalým zajištěním proti averzi vůči globálnímu riziku.
"Koruna je pěkný příběh ve smyslu investic, zůstává však zranitelná vůči domácí politické nejistotě nebo sentimentu na rozvíjejících se trzích," řekl Harrison. "Jednoduše prodávat korunu například za (brazilský) reál by nebyl bezpečný obchod."
Autor: Sujata Rao a Marek Petruš
Přeložil: Jan Schmidt
Datum: 30.9.2005