Producenti včera zastavili růst cukru

01.12.2005 | , Colosseum, a.s.
INVESTICE


Březnový futures kontrakt cukru včera oslabil na burze New York Board of Trade o 2 body na 12,43 centu za libru. Obchodníkům napojených na producenty cukru se tak podařilo vlnou prodejů přerušit předchozí růst cen. Otevřeli jsme níže a trh...

... potom propadl dolů, komentoval středeční obchodování jeden z obchodníků na burzovním parketu. Potom však komoditní fondy začaly prodávat a obchodníci na parketu přetáčeli své pozice, březnový cukr se díky tomu dostal až na 12,54 centu. Nakonec do hry razantně vstoupily zástupci producentů a další vlnou prodejů srazily cenu dolů. Podle některých analytiků byl trh s cukrem „překoupený“ a korekce dolů se dala očekávat. Z hlediska fundamentálních faktorů však stále přetrvá výrazně býčí trend ve vývoji cen této zemědělské komodity. Jedná se především o rychle rostoucí ceny cukru a technického alkoholu v Brazílii spolu se snížením odhadu aktuální úrody cukrové třtiny v této jihoamerické zemi. K dalším faktorům podporujícím zdražování cukru patří i omezení dotací producentům cukru z Evropské unie. Brazilští zemědělci v centrálních a jižních pěstitelských oblastech mají sklizeno již 93 procent úrody cukrové třtiny sezóny 2005/06, drtírnami prošlo 322,2 milionů tun této plodiny, což je o 8 procent vyšší tempo než o rok dříve. Slabé dešťové srážky sice urychlují sklizeň, avšak zároveň omezují výnosy cukrové třtiny.

Články ze sekce: INVESTICEPři poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.