Nižší africká úroda zdražuje kakao

02.12.2005 | , Colosseum, a.s.
INVESTICE


Růst ceny kakaových bobů pokračoval i během včerejší obchodní seance na burze New York Board of Trade, kdy březnový futures kontrakt této komodity dokázal posílit o 50 dolarů a uzavřít na ceně 1465 dolarů za tunu. Obchodníci reagovali především...

... na všeobecný růstový trend napříč komoditními trhy a také na obavy z redukce další úrody kakaových bobů na Pobřeží slonoviny. Objem obchodů s touto komoditou byl včera v New Yorku poměrně slušný, odhady hovoří o 15 tisících futures kontraktech. Prvotním impulsem pro vlnu nákupů kakaa bylo proražení nad úroveň stodenního klouzavého průměru. Nervozitu také vzbuzovaly zprávy o redukci odhadů aktuální úrody kakaových bobů na území Pobřeží slonoviny, které je největším světovým producentem této komodity. Momentální zvýšení výkupních cen kakaových bobů v této africké zemi vyprovokovalo farmáře k prodejům ze zásob, i přesto se však někteří analytici obávají, že exportními přístavy projde v této sezóně méně než očekávaných 600 tisíc tun kakaových bobů. OSN ostře kritizovalo odklady při jmenování nového premiéra Pobřeží slonoviny, které má podle představitelů této organizace klíčový význam pro obnovu mírového procesu v Západní Africe.

Články ze sekce: INVESTICEPři poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.