Vietnam chce pěstovat Arabiku

02.12.2005 | , Colosseum, a.s.
INVESTICE


Vietnam patří k největším světovým producentům kávy. Hlavním druhem kávy která se ve Vietnamu pěstuje je Robusta, ta má oproti typu Arabika hořčí chuť a používá se především na výrobu instantních kávových směsí. Robusta tvoří 98 procent...

... z celkového vietnamského exportu kávy. V devadesátých letech si Vietnamci vysloužili vlnu kritiky pro údajnou nadprodukci Robusty, která srazila cenu této komodity na světových trzích. V Jihovýchodní Asii je v posledních letech patrný trend nahrazovat kvantitu kvalitou. Od roku 2001 se snížila výměra kávovníkových plantáží z 535 na 450 tisíc hektarů. Není divu, že vietnamští pěstitelé experimentují s pěstování kávy Arabiky. Její cena totiž převyšuje Robustu bezmála o sto procent. Arabika však potřebuje chladnější podnebí a její pěstování je mnohem náročnější, i přesto je však návratnost investic o 20 až 30 procent větší než v případě Robusty. Vietnam pěstuje v současnosti Arabiku na 22 až 25 tisících hektarech. Ředitel Vietnam Coffee and Cocoa Association (Vicofa), Van Thanh Huy, chce do roku 2005 tuto hodnotu zdvojnásobit. Mnozí odborníci však Vietnamce varují, že pěstování Arabiky je nereálná záležitost, která skončí fiaskem.

Články ze sekce: INVESTICEPři poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.