Thajsko bojuje s pašeráky cukru

02.12.2005 | , Colosseum, a.s.
INVESTICE


Thajsko plánuje výrazně omezit export cukru v reakci na akutní nedostatek této komodity na domácím trhu. Rostoucí cena cukru na světovém trhu totiž vedla k pašování sladidel ve velkém. V některých oblastech Thajska jsou v tuto chvíli pouze...

... velmi malé zásoby cukru a vláda chce přimět producenty, aby zvýšili dodávky pro domácí trh. Hrozí totiž vlna nákupní paniky, která by mohla vynést cenu této komodity v Thajsku do astronomické výše. Thajsko, které patří spolu s Brazílií a zeměmi EU, k největším světovým producentů cukru, se navíc potýká se suchem, které poškodilo třtinové porosty. V minulé sezóně končící letos v březnu tak tato asijská země vyprodukovala pouze 5,17 milionů tun cukru, což představovalo meziroční pokles o 26 procent a nejhorší výsledek za poslední 4 roky. Březnový futures kontrakt cukru si včera na burze New York Board of Trade polepšil o 3,9 procenta a uzavřel na 12,92 centech za libru, což bylo nejvíce od 6. dubna 1995.

Články ze sekce: INVESTICEPři poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.