Wall Street pomohly dozvuky dobrých makroukazatelů

02.12.2005 | , Afin Brokers
INVESTICE


Situace na US akciových trzích ze dne 2.12.2005 První prosincové obchodování na Wall Street dokázalo, že US akciové trhy jsou de facto na konci roku v docela dobré...

...kondici a investorský sentiment také není nezanedbatelnou součástí náhledu na další možnosti US trhů. Trhům včera zřejmě pomohly dozvuky dobrých makroukazatelů z předchozích dnů (především GDP za 3. Q. t.r. byl solidní s hodnotou 4,3%), dále na trhu byly informace o možnosti ponížení inflačních tlaků (byly také reportovány dílčí makroukazatele), v technologickém sektoru jsme byli svědky pěkného rally (a nejen v tomto sektoru) a dnes nás navíc čekají ukazatele o stavu trhu práce a nezaměstnanosti. Dalším fenoménem včerejšího tradingu bylo prolomení hranice 500 USD za trojskou unci u ceny zlata, což bylo naposledy na trhu spatřeno před 18-ti lety v roce 1987. Closing ceny zlata se odehrál na kursu 502,50 USD za trojskou unci na komoditní burze NYMEX.

Dobrý start do prosince posunul hlavní akciové indexy US trhů na následující hodnotové stavy:
Blue chips index Dow Jones Industrial Average je na úrovni 10912,57 bodů (+106,70 bodů, resp. +0,99%) s tím, že do skupiny nejvíce plusových patří akcie TOP 3 Boeing (BA), McDonald´s (MCD) a Exxon Mobil (XOM). Do druhé trojice FLOP 3 je možné zařadit akcie Wal-Mart (WMT), Home Depot (HD) a Hewlett-Packard (HPQ). Naposledy se index DJIA pohnul o více než 100 bodů na konci října t.r.
Rovněž se výtečně dařilo technologickému indexu Nasdaq Composite se zakončením na hladině 2267,17 bodů (+34,35 bodům, resp. +1,54%) a jedná se o nejlepší jednodenní výkon indexu za posledních 6 týdnů.
Širší index Standard and Poor´s 500 se posunul na hodnotu 1264,67 bodů (+15,19 bodů, resp. +1,22%).
Zobchodované objemy byly na uspokojivých úrovních, neboť na NYSE (Big Board) se zobchodovalo celkem 1,86 mld kusů akcií a na Nasdaq to bylo 1,52 mld kusů akcií.

Podle historických přehledů zaznamenaných v tzv. Stock Trader´s Almanach je tradičně měsíc prosinec ziskový a od roku 1950 se v průměru index DJIA zhodnotil v prosinci o 1,8%, Nasdaq o 2,1% a Standard and Poor´s 500 o 1,7%.

Podle ekonomického kalendáře se dnes objeví na trhu následující makroekonomické ukazatele: Average Workweek za listopad s očekávanou hodnotou 33,8, Hourly Earnings za listopad s očekávanou hodnotou 0,2%, dále Nonfarm Payrolls za listopad - tzv. počet nově vytvořených pracovních míst v průmyslu s očekáváním 222K a poté stěžejní data o úrovni nezaměstnanosti Unemployment Rate za listopad a očekává se cifra 5,0 %. Uvedený souhrn dat by mohl na trh (v případě alespoň průměrných výsledků) přinést další impuls do investorského sebevědomí a trhy by pocítily dobré nákupní příležitosti postupem svých hodnot směrem vzhůru. Nicméně je třeba mít na paměti, že indexy jsou již dosti vysoko a může následně přijít tzv. profit-taking z technického pohledu na trh.

Na forexových trzích se cross rates EUR/USD pohybují na hranici 1,1708 (po zdvihu sazeb ECB na EUR na 2,25 % p.a. poprvé po 5-ti letech) a JPY/USD je na hranici 120,75. Zlato se znovu posunuje nahoru a jeho cena je 504,75 USD za trojskou unci. Severomořská ropa Brent
je na ceně 56,56 USD za barel a Light Sweet Crude Oil na NYMEX s lednovým kontraktem má kurs 58,76 USD za barel.

Afin Brokers, a.s.
Ing. J. Stoulil

Články ze sekce: INVESTICEPři poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.