Afin Brokers, a.s. - Situace na akciových trzích v 48. týdnu 2005

05.12.2005 | , Afin Brokers
INVESTICE


V uplynulém týdnu roku 2005 se na Wall Street akciovým trhům nedařilo takovým způsobem jakým probíhalo obchodování zhruba v předešlých šesti týdnech, kdy se hlavní akciové indexy dostaly např. v případě indexu Nasdaq Composite až na 4 a půl letá maxima. Ani ostatní indexy nezůstaly příliš pozadu a potěšily investorskou obec svými posuny hodnot na zajímavá čísla. V tomto hodnoceném týdnu se investoři ovšem soustředili spíše na uzamčení svých naakumulovaných zisků, když v tomto počínání měli dobrou podporu v reportech o dobrém zdraví US ekonomiky. Páteční obchodní den tedy proběhl ve znamení nijak výrazného poklesu indexu DJIA a naopak Nasdaq Composite se vyšplhal výše.

Hlavní akciové indexy na US trzích se tedy před novým týdnem nacházejí na těchto hladinách: Blue chips index Dow Jones Industrial Average je na úrovni 10877,51 bodů (-35,06 bodů, resp. -0,32%) s tím, že akcie TOP 3 mají složení United Technologies (UTX), J.P. Morgan (JPM) a Altria Group (MO). Naopak na konci sestavy komponentů indexu jsou minusové FLOP 3 v sestavě Honeywell (HON), IBM a General Motors (GM). Během týdne se index posunul níže o -0,5%. Technologicky založený index Nasdaq Composite se zastavil na hranici 2273,37 bodů (+6,20 bodů, resp. +0,27%) a výkonnost za týden činí +0,5%. Širší záběr trhu monitorovaný indexem Standard and Poor´s 500 je na hladině 1265,08 bodů (+0,41 bodů, resp. +0,03%), takže de facto zůstal index v pátek nezměněn. Za týden index oslabil o -0,3%.

Zobchodované objemy na burzách byly vskutku průměrné a na burze NYSE (Big Board) se zobchodovalo celkem 1,53 mld kusů akcií a na burze Nasdaq to bylo 1,79 mld kusů akcií. Pokud bychom hodnotili posun hodnot indexů, které se odrazily od korekčních hladin v průběhu měsíce října t.r., lze shrnout, že index DJIA od té doby zhodnotil o +6,5%, index Nasdaq Composite poskočil o +10,8% a Standard and Poor´s 500 je o +6,6% výše. Na trhu byla poměrně menší reakce na projev odcházejícího chairmana FED A. Greenspana na téma deficitu federálního rozpočtu a US obchodní bilance. K informacím z forexových trhů lze uvést, že cross rates EUR/USD v týdnu skončil na hranici 1,1710 a JPY/USD na hranici 120,55.

Na komoditním trhu jsme dočkali nového 18- ti letého maxima ceny zlata, kdy kontrakt za prosinec t.r. zaznamenal kurs 503,30 USD za trojskou unci, což znamená za týden nárůst o cca 11 USD. Cena ropy se dostala na kurs 58,32 USD za barel (+0,85 USD) v případě January contract. Na trhu státních dluhopisů je benchmarkový titul 10Y Treasury Note kursově nastaven na 99 27/32 % nominální hodnoty s výnosem 4,52 % p.a. V nadcházejícím týdnu nebude na programu příliš mnoho makroukazatelů dle ekonomického kalendáře, tudíž určité impulsy nebudou z této sféry nijak zásadní. Dnešní data budou obsahovat pouze 1 položku, kterou bude ISM Services za listopad t.r. s očekávanou hodnotou 59,3. Důležité také budou v dalších dnech údaje o produktivitě a spotřebitelské důvěře.

Nicméně je třeba říci, že tento týden bude ve znamení určitého přemítání investorů, že ačkoliv má US ekonomika solidní růst, smíšený výkon indexů v uplynulém týdnu přináší otázku, zda zainvestované prostředky v trhu budou prostřednictvím růstu indexů, sektorů a jednotlivých titulů víceméně nadále schopny adekvátního zhodnocení. Finanční reporty za 3. Q. t.r. byly již na US trzích ukončeny a finální bilance není podle specializované firmy Thomson Financial vůbec špatná. Veřejně obchodovatelné firmy vykázaly v indexu Standard and Poor´s 500 růst ziskových položek v průměru ve výši 15,9% ve čtvrtletním hodnocení. Další analytické očekávání reportů za 4. Q. t.r. firem z indexu zatím zní na cifru 13,5%, což by znamenalo již 10 nepřetržitý kvartál růstu ziskových bilancí společností v USA.

Rovněž evropské trhy nijak nezůstávají pozadu za svými americkými burzovními a indexovými protějšky a souhrnný evropský blue chips index DJ Euro STOXX 50 je na úrovni 3517,01 bodů (roční přepočet výkonnosti činí 20,2%). Stejně tak hlavní německý index DAX 30 má solidní stav 5303,73 bodů s ročním vyjádřením zhodnocení 25,8%. Je třeba zmínit také dobrý zhodnocovací trend hlavního asijského trhu – japonského, kde se hlavní akciový index Nikkei 225 dostal dnes ráno již na úroveň 15551,31 bodů (+129,71 bodů, resp. +0,84%). Afin Brokers, a.s. Ing. J. Stoulil

Články ze sekce: INVESTICEPři poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.