Silné africké exporty oslabují kakao

06.12.2005 | , Colosseum, a.s.
INVESTICE


Trh s kakaovými boby nedokázal včera v New Yorku přitáhnout další kupce a došlo proto k poklesu ceny této komodity. Nejaktivnější březnový futures kontrakt kakových bobů uzavřel pondělní obchodní seanci na burze New York Board of Trade se...

... ztrátou 38 dolarů na ceně 1440 dolaru za tunu. Trh s kakaem byl takzvaně „překoupen“ a korekce dolů se dala očekávat, řekl včera jeden z obchodníků na burzovním parketu. Je velmi těžké dále nakupovat kakaové boby tváří v tvář velmi slušným objemům exportu z přístavů Pobřeží slonoviny, doplnil obchodník. Analytik Louis Rangel ze společnosti Fimat, upozorňuje na klesající nákupní aktivitu ze strany komoditních fondů, která byla hlavní hnací silou tohoto trhu během minulého týdne. Na Pobřeží Slonoviny, které je světovou jedničkou v produkci kakaových bobů, byl konečně zvolen nový premiér. Je jím ředitel centrální banky této africké země Charles Konan Banny. Podle všeho jde o osobu přijatelnou pro obě znepřátelené strany, která by tuto zemi mohla přivést k prezidentským volbám. Podle Rangela hrála však zpráva o novém premiérovi až „druhé housle“ ve srovnání s 450 tisíci tun kakaových bobů, které opustily přístavy Pobřeží slonoviny za prvních devět týdnů sezóny 2005/06.

Články ze sekce: INVESTICEPři poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.