V USA se bojí klesajících zásob ropy

07.12.2005 | , Colosseum, a.s.
INVESTICE


Ropa dnes na burze New Mercantile Exchange zamířila vzhůru již šestý den v řadě. Jde tak o nejdelší nepřetržité období růstu ceny této komodity od začátku srpna. Trh reaguje především na spekulace, že dnešní statistika amerického ministerstva...

... energetiky ukáže, že minulý týden došlo k poklesu zásob ropy ve Spojených státech. Průměr z předpovědí analytiků dotázaných agenturou Bloomberg je propad zásob ropy za poslední sledovaný týden o 1,9 milionů barelů, což by představovalo úbytek o 0,6%. Meteorologové navíc předpovídají podprůměrné teploty v klíčových regionech USA až do konce následujícího týdne. To zvyšuje poptávku po topném oleji a dalších palivech a nutí rafinérie zpracovávat více ropy. Lednový futures kontrakt černého zlata dokázal během dnešního elektronického obchodování v New Yorku posílit až o 43 centů na 60,37 dolaru za barel. Ropa si minulý týden připsala 5,2 procenta a je momentálně o 45 procent dražší než ve stejnou dobu loňského roku. Někteří analytici však stále nevěří, že definitivně končí období poklesu ceny této suroviny. Klíčovou událostí, která by potvrdila konec sestupného trendu by pro mnohé z nich bylo uzavření nad úrovní padesátidenního klouzavého průměru. Ten je v případě lednového futures na 60,74 dolarech. Názory na dopad studené vlny přicházející do USA se také různí. Částečné rozuzlení přijde dnes v 16:30 našeho času, kdy se dozvíme, jak se změnila hladina amerických zásob ropy a jejích derivátů v uplynulém týdnu.

Články ze sekce: INVESTICEPři poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.