Čína nezastavila růst ceny mědi

07.12.2005 | , Colosseum, a.s.
INVESTICE


Cena futures kontraktů mědi včera na burze v Šanghaji vzrostla v reakci na zvýšení minimálních cen tohoto kovu v aukcích, na kterých se prodává ze státních zásob. Vládní organizaci China\'s State Reserve Bureau (SRB) se zatím příliš nedaří...

... zbrzdit pomocí intervenčních prodejů překotný růst ceny tohoto důležitého průmyslového kovu. SRB dnes prodala v rámci dnešní aukce pouze 3400 z nabízených 20 tisíc tun. Celkové množství mědi prodané během posledních čtyř aukcí minulý měsíc se tak dostalo na 50 800 tun. Čínská vláda se snaží pomocí prodejů napravit nepovedené obchody Liu Qibinga, který chybně kalkuloval při operacích na burze London Metal Exchange s poklesem ceny. Hlavním cílem je však zastavit růst ceny na domácím trhu, kde si měď letos přičetla již 32 procent. Únorový futures kontrakt mědi dnes v Šanghaji posílil o 100 juanů a uzavřel na ceně 38 500 juanů za tunu. Nejaktivnější futures tohoto kovu se dnes v Číně dostal dokonce až na nové maximum, 38750 dolarů za tunu. Cena mědi vylétla letos na burzách v Londýně, New Yorku a Šanghaji na rekordní hodnoty, v reakci na převis globální poptávky nad nabídkou, která byla zredukována stávkami v USA a zemětřesením v Chile. V poslední době svou roli sehrály také nepotvrzené zprávy o plánovaném prodeji 130 tisíc tun mědi z čínských státních rezerv. Mělo k nim dojít kvůli skandálu na burze LME. Podle místních obchodníků se však vliv chybného rozhodnutí Liu Quibinga postupně ztrácí. Pozornost je však stále upřena na aktivity SRB a skutečný objem mědi uvolněné na čínský trh.

Články ze sekce: INVESTICEPři poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.