Zlato pokračuje v jízdě

08.12.2005 | , Colosseum, a.s.
INVESTICE


Během včerejší obchodní seance se aktivní kontrakt zlata obchodovaný na burze New York Mercantile Exchange vyšplhal až na čtyřiadvacetileté maximum. Únorový kontrakt ukončil obchodování na hodnotě 517,8 USD za trojskou unci a vzrostl...

... tak posedmé za posledních osm seancí. Od začátku roku zlato vzrostlo o téměř 20 procent a bez problémů překonalo výkonnost akciového indexu Standard and Poor\'s 500 (3,5 procenta za letošní rok). Vysoká poptávka po zlatě je způsobena obavami z inflace, která snižuje atraktivitu aktiv s fixními výnosy (např. dluhopisy). Malá výkonnost akcií a dluhopisů tak vede ke snaze o diverzifikaci a zvýšené poptávce po alternativních investicích, mezi než patří i tento drahý kov.Komoditní fondy za poslední tři měsíce více než zdvojnásobily počet čistých dlouhých pozic ve zlatě. Tento krok se dá interpretovat jako pokus o zajištění před vzrůstající inflací, resp. jako sázka na další nárůst kurzu tohoto drahého kovu, který je v dobách inflace považován za „bezpečný přístav“. Nezanedbatelnou roli také hraje zvýšená poptávka z Číny, Indie a zemí Středního a Dálného Východu spojená s výrazným hospodářským růstem a souvisejícím vzestupem bohatství obyvatelstva. Tyto země dohromady tvoří asi 2/3 světové poptávky.Zatím to vypadá, že zlato uzavře již pátý rok v řadě v zelených číslech. Většina analytiků věří v další vzestup žlutého kovu. Podle některých, např. Axla Merka ze společnosti Merk Investments, je přitom možná i úroveň kolem 1000 USD za trojskou unci. „V dlouhodobém horizontu je možná i úroveň kolem 1000 USD. Nicméně nedojde k tomu nijak brzy – v několika následujících měsících“, komentuje Merk možný vývoj.V nočním elektronickém obchodování zlato dále pokračuje v růstu. Kolem 10hod našeho času se obchodovalo na hodnotě 518,8 USD (+1,0 USD), maximum do té doby bylo 522,6 USD, což je 4,8 USD nad včerejším zavíracím kurzem.

Články ze sekce: INVESTICEPři poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.