Paladium dále září

09.12.2005 | , Colosseum, a.s.
INVESTICE


Během včerejší seance vzrostl aktivní březnový kontrakt paladia obchodovaný na burze New York Mercantile Exchange o 6,15 USD a uzavřel na hodnotě 288,15 USD za trojskou unci, což je nejvýše od dubna 2004. Od začátku letošního roku přitom...

... tento drahý kov zhodnotil již asi o 55 procent.Za výrazným vzestupem ceny stojí poptávka po špercích z paládia v asijských zemích a zvýšené používání tohoto kovu v automobilových katalyzátorech. Paladium postupně v katalyzátorech nahrazuje doposud používanou platinu, která je ale třikrát dražší. Do automobilového průmyslu dnes míří již 60 procent celosvětové roční spotřeby paladia.Podle analytiků společnosti Beijing Antaike Information Development, která vystupuje jako poradce čínské vlády v souvislosti s průmyslovou politikou, by měla příští rok vzrůst spotřeba paladia v Číně až o 40 procent. Na zvýšenou spotřebu bude bezpochyby reagovat i cena paladia. Podle téže společnosti by měla během následujícího roku vzrůst asi o čtvrtinu.Platina během letošního roku také posiluje, od ledna zhodnotila o 18 procent a včera zavřela na hodnotě 1007,1 USD za trojskou unci. Ve srovnání s paladiem by příští rok měl být pro platinu skromnější. Díky vysoké ceně by měla čínská spotřeba klesnout o více než 10 procent a průměrná cena pro rok 2006 se u platiny odhaduje zhruba na 900 USD.

Články ze sekce: INVESTICEPři poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.