Cukru je stále nedostatek

09.12.2005 | , Colosseum, a.s.
INVESTICE


Cena cukru na burze New York Board of Trade včera opět ukončila obchodování v zelených číslech. Březnový kontrakt poskočil o 22 bodů výše a uzavřel na desetiletém maximu 13,61 centů za váhovou libru.Na začátku senace obchodníci vybírali...

... zisky, nicméně záhy začaly nakupovat komoditní fondy. Jakmile se kurz přehoupl přes středeční maximum, bylo aktivováno velké množství stop pokynů a březnový kontrakt dosáhl nového maxima na hodnotě 13,63 centů.Oproti začátku letošního roku je kurz asi o 50 % výše. Podle nejmenovaného obchodníka z parketu jsou v blízkém horizontu reálné hodnoty kolem 14 až 14,50 centů za libru. Během příštího roku by se cena podle stejného zdroje mohla dostat až na úroveň kolem 16 centů a není vyloučeno ani překonání maxima 16,27 centů z roku 1990.V centrální oblasti Brazílie, ze které pochází 85 % celonárodní sklizně třtiny, se podle asociace UNICA předpokládá sklizeň v rozmezí 345 až 348 miliónů tun, což je méně, než byl předchozí odhad.Podle Jonathana Kingsmana ze společnosti Societe Kingsman dávají brazilští zpracovatelé třtiny přednost výrobě ethanolu před cukrem z důvodu vyšších marží u ethanolu. Cena cukru na světových trzích by se musela dostat na úroveň kolem 14 až 16 centů za libru, aby se zájem zpracovatelů obrátil směrem k cukru, odhaduje Kingsman.Společnost EDandF Man odhaduje produkci cukru v marketingovém roce 2005/06 na úrovni 147 miliónů tun při poptávce 150 miliónů. Celosvětový deficit nabídky by tak přesáhl dvou miliónů tun již ve třetím roce po sobě.

Články ze sekce: INVESTICEPři poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.