Kukuřice smazala ztráty

02.01.2006 | , Colosseum, a.s.
INVESTICE


Během páteční seance dorovnala kukuřice obchodovaná na burze Chicago Board of Trade všechny ztráty ze čtvrtku. Březnový kontrakt uzavřel na hodnotě 215 and#190; USc za bušl, což je vzestup o 4 and#190; USc.Kukuřice se obchodovala...

... po většinu dne v červených číslech a to hlavně pod vlivem pokračujících prodejů. Aktivní, březnový kontrakt se přitom dostal až pod technický support 210 USc. Ve čtvrtek poslaly kukuřici dolů slabé exporty, signalizující malou poptávku ze zemí importujících kukuřici. Během pátku byly objemy obchodů poměrně nízké. Až 20 minut před koncem zkráceného obchodování vyhnaly nákupní objednávky komoditních fondů kukuřici směrem na sever. Technicky kukuřice otevřela pod 10 denním klouzavým průměrem, nakonec ale uzavřela nad 100 denním průměrem.Podle průzkumu agentury Bloomberg z 30. prosince očekává 10 z 19 obchodníků během tohoto týdne vzestup kukuřice. Pokud by se předpoklad potvrdil, vzrostla by kukuřice již šestý týden v řadě. Oproti čtyřletému minimu z 10.listopadu si kukuřice přitom přidala již 11 procent. Za tímto vzestupem je podle některých analytiků nedostatek srážek v Argentině, druhém největším světovém exportéru kukuřice po USA. Podle meteorologické agentury with Earth Satellite Corp ponechalo teplé a suché počasí v Argentině tři čtvrtiny polí suchých a zbylou čtvrtinu velmi suchých. „Pokud bude počasí v Argentině dále teplé a suché, bude vzestup pokračovat,“ hodnotí možný vývoj Dan Cekander, analytik společnosti Fimat. Úroda v Argentině se odhaduje na 17,3 miliónů tun, o 11 procent méně než v marketingovém roce 2004/05.K 27.prosinci měly komoditní fondy v kukuřici 27114 čistých dlouhých pozic. O týden dříve to přitom bylo 10401 čistých krátkých pozic. Podle tohoto vývoje změnili velcí spekulanti na trh názor a nově očekávají vzestup kurzu. Kukuřice klesala od července pod tlakem historicky druhé největší úrody v USA. Od té doby je i přes poslední vzestup o 20 procent níže.

Články ze sekce: INVESTICEPři poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.