Býci se chystají na pšenici

03.01.2006 | , Colosseum, a.s.
INVESTICE


Podle analýzy společnosti Citigroup bychom měli být v letošním roce na trhu s pšenicí svědky cenového vzestupu. Cena pšenice by se totiž měla zvýšit až o 11 procent, a to především díky obavám, že světová produkce pšenice nebude dostatečná...

... k tomu, aby zabránila ve výrazném poklesu zásob. Cena pšenice by měla v letošním roce dosáhnout na burze Chicago Board of Trade v průměru 350 až 360 centů za bušl. V roce 2005 dosáhl tento průměr 325 centů za bušl. Zásoby pšenice oslabují, a to z důvodu převisu poptávky nad nabídkou. Podle posledního reportu amerického ministerstva zemědělství by celosvětové zásoby pšenice mohly na konci marketingového roku 2005/06 dosáhnout 143 milionů tun, oproti 150 milionům o rok dříve. Pokud by navíc sklizeň pšenice v některém z významných regionů nedosáhla očekávání, pokles zásob by mohl být ještě výraznější. S obavami hledí obchodníci především na úrodu ve Spojených státech a na Ukrajině.

Články ze sekce: INVESTICEPři poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.