Zlato začalo rok vzestupem o 2,6%

04.01.2006 | , Colosseum, a.s.
INVESTICE


Během první obchodní seance nového roku vyrazilo zlato prudce vzhůru a za jediný den si připsalo asi 2,6 procenta, což je největší vzestup za téměř tři roky. Zlato vyhnala do výšin spekulace, že investoři budou tento drahý kov více nakupovat...

... jako alternativu k dolarovým aktivům.Aktivní únorový kontrakt zlata obchodovaný na divizi Comex burzy New York Mercantile Exchange si včera připsal 13,60 USD a uzavřel na 532,50 USD za trojskou unci. Vzestup byl iniciován výrazným oslabením dolaru poté, co statistika ISM ukázala zpomalující expanzi amerického průmyslu (index ISM průmysl poklesl z 58,1 v listopadu na 54,2 v prosinci, při očekávání 57,5). Nemalý vliv na měnové trhy mělo i zveřejnění záznamu z prosincového zasedání FEDu, který naznačuje možné ukončení cyklu zvyšování úrokových sazeb. Podle záznamu již počet dalších navýšení sazeb k potlačení inflace „pravděpodobně nebude velký“.Portfolio manageři se pokoušejí zvýšit držbu zlata jako zajištění proti inflaci a oslabujícímu se dolaru. Například společnost Summit Capital Management s 400 miliony USD ve správě chce podle managera Matthew Rudolfa zvýšit podíl investic do zlata z 1 na 5 procent. Inflace a oslabování dolaru jsou způsobeny mimo jiné problémem tzv. dvojího schodku. Rozpočtový deficit v USA sice poklesl z rekordních 412,5 miliard USD na 318,6 miliard USD v roce 2005, nicméně deficit běžného účtu dosáhl nového rekordu 665,9 miliard USD (530,7 miliard v roce 2004). Zlato se stává uchovatelem hodnoty v okamžiku, kdy lidé ztrácejí důvěru v měnu. Nárůst cen komodit (včetně zlata) v posledních letech pak signalizuje blížící se inflaci. Rozhodnutí zvýšit držbu zlata v posledních měsících oznámily i některé centrální banky.Komoditní index Reuters Jefferies zahrnující 19 komodit loni vzrostl o asi 18 procent a index Goldman Sachs s větším podílem energií dokonce o téměř 40 procent. Zlato si za rok 2005 připsalo 18 procent a ukončilo tak již pátý rok v řadě v zelených číslech. V eurech pak vzrostla hodnota zlata dokonce o 36 procent. Dne 12.prosince loňského roku si pak zlato sáhlo na 24leté maximum 544,50 USD za trojskou unci.

Články ze sekce: INVESTICEPři poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.