Ropa na dvouměsíčním maximu

04.01.2006 | , Colosseum, a.s.
INVESTICE


Spor mezi Ukrajinou a Ruskem vyhnal ropu na dvouměsíční maximum. Únorový kontrakt obchodovaný na burze New York Mercantile Exchange včera vzrostl o 2,10 USD (3,4 procenta) a ukončil obchodování na 63,14 USD za barel. Intradenní maximum...

... přitom bylo 63,80 USD, což je nejvyšší hodnota od 13.října loňského roku. V porovnání s obdobím před rokem je ropa o 40 procent dražší. Od 27. prosince pak ropa vzrostla o téměř 5 USD.Poslední vzestup byl částečně způsoben sporem mezi Ruskem a Ukrajinou ohledně ceny zemního plynu, který vedl k dočasnému zastavení dodávek plynu z Ruska do Evropy. Z Ruska pochází asi čtvrtina spotřeby plynu v Evropě a velká většina se sem dostává právě přes Ukrajinu. Rozhodnutí snížit dodávky do Ukrajiny pak vedlo ke sníženým dodávkám do Evropy. Běžné exporty pak byly dnes obnoveny po protestech evropských vlád a rozhodnutí Ukrajiny platit za plyn dvakrát více než doposud. Problémy spojené se zemním plynem vedly ke spekulacím o navýšení poptávky po alternativních ropných produktech v Evropě a zprostředkovaně ke vzestupu ceny ropy. Vedlejším efektem pak je horší obrázek Ruska jako nepříliš spolehlivého dodavatele, ukázal na přílišnou závislost Evropy na Rusku a na možné použití dodávek energií jako nástroje politického nátlaku.Obnovené dodávky a relativně teplé počasí v USA pak dnes v noci stlačily ropu o 69 USc dolů na 62,45 USD za barel (kolem 13:30 SEČ). V loňském roce byla průměrná cena ropy v New Yorku 56,70 USD za barel, což je o 37 procent více než v roce 2004 a nejvíce od počátku obchodování s ropou v roce 1983. Historického maxima 70,85 USD za barel bylo dosaženo 30.srpna 2005, den poté co hurikán Katrina zasáhl Mexický záliv.

Články ze sekce: INVESTICEPři poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.