Obchodní bilance pokračuje v přebytcích

05.01.2006 | , Cyrrus
INVESTICE


Obchodní bilance v listopadu vývozu skončila přebytkem 1,7 mld. Kč proti očekávání trhu 4,0 mld. Kč, když výrazně vyššímu výsledku bránily nepříznivě se...

Obchodní bilance v listopadu vývozu skončila přebytkem 1,7 mld. Kč proti očekávání trhu 4,0 mld. Kč, když výrazně vyššímu výsledku bránily nepříznivě se vyvíjející směnné kurzy koruny. Pozitivním zjištěním je oživení dynamiky zahraničního obchodu, který v listopadu dosáhl historicky nejvyššího obratu při růstu vývozu o 7,8% a dovozu o 7%. Vývoz opět táhly nejvíce exporty strojů a dopravních prostředků, u kterých neustává přísun nových výrobních kapacit. Díky obnovení dynamiky dovozů strojního vybavení pak můžeme očekávat pokračování tohoto trendu i v letošním roce. K příznivému výhledu na letošní rok přispívá výrazné oživení hospodářství v eurozóně a pravděpodobné zpomalení růstu cen dovážených ropných produktů. Hodnota jejich dovozu se v listopadu i přes snížení jednotkových objemů zvýšila o 52% a byla tak společně se směnnými kursy největším “závažím” bilance.

Články ze sekce: INVESTICEPři poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.