Měď na novém maximu

05.01.2006 | , Colosseum, a.s.
INVESTICE


Měď včera vzrostla na nové historické maximum pod tlakem stávky zaměstnanců v chilské společnosti Codelco, která je největším světovým producentem tohoto průmyslového kovu používaného ve vedení a na potrubí. Státní společnost Codelco...

... dodává na světový trh více než 10 procent celosvětové těžby mědi (asi 1,7 miliónů tun ročně).Více než tisíc pracovníků této společnosti začalo včera stávku za zvýšení mzdy. Dalších dvacet tisíc, což je více než 2/3 všech zaměstnanců, pak stávkou pohrozilo. Podle Michaela Purdy ze společnosti ABN Amro Bank bude stávka „chvíli trvat“ a navíc „bude během letošního roku vyšší poptávka ze zemí, na které se zapomnělo - jako Japonsko a některé evropské země.“ Během loňského roku vzrostla cena mědi o 56 procent díky poptávce z Číny, která je největší spotřebitel mědi. Podle odhadů čínské státní agentury Beijing Antaike Information Development by měla spotřeba mědi v Číně v letošním roce vzrůst o 8 procent na 3,9 miliónů tun. Za poslední dva roky se cena mědi díky převisu poptávky více než zdvojnásobila.Březnová měď obchodovaná na divizi Comex burzy New York Mercantile Exchange včera přidala 4,9 USc (2,4 procenta) a uzavřela na 209,75 USc za váhovou libru. Překonala tak dřívější historické maximum 206,9 z 28.prosince. Včerejší intradenní maximum přitom bylo 211 USc.Zdá se, že trh bere zprávy o stávce poměrně vážně. Nereagoval totiž na slušné navýšení zásob v burzovních skladech LME o téměř 4 tisíce tun. Podle Edwarda Meira, analytika společnosti Man Financial „zkušenost z minulých let ukazuje, že se cena po zveřejnění informací o stávce prudce zvedne, den nebo dva poté klesne a opět vzroste, pokud se stávka protáhne a má větší dopad na produkci.“ Dnes v nočním obchodování měď mírně oslabuje, kolem 12,30 SEČ je -0,75 USc na 209 USc za libru.

Články ze sekce: INVESTICEPři poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.