Jaký budou mít parlamentní volby dopad na ekonomiku a akciové trhy?

07.02.2006 | , Cyrrus
INVESTICE


perex-img Zdroj: Finance.cz

Parlamentní volby v České republice se kvapem blíží a jejich výsledek bude mít výrazný vliv i na kapitálový trh. Proto bychom chtěli v krátkosti ukázat možnosti...

Parlamentní volby v České republice se kvapem blíží a jejich výsledek bude mít výrazný vliv i na kapitálový trh. Proto bychom chtěli v krátkosti ukázat možnosti a jejich případný dopad na akciové trhy. Čerpali jsem ze zatím dostupných volebních preferencí, minulých odhadů agentur a reálného výsledku a současně s našimi predikcemi vývoje situace v ČR do červencových voleb.

 

koaliční vláda ODS a KDU-ČSL (pravděpodobnost sestavení 60%)

dopad na trhy – pozitivní

Tato vláda by nejspíše započala nutné reformní kroky – předpokládáme nastartování minimálně daňové a sociální reformy. S menší pravděpodobností už reformy zdravotní a penzijní. S očekávanou změnou zákoníku práce by mohlo dojít k mírnému narušení sociálního smíru, což by však byla, nejspíše zásluhou KDU-ČSL, jen krátkodobá záležitost. Z efektivnějšího zákoníku práce vyplývá i mírné snížení nezaměstnanosti. Předpokládáme razantní snížení daní a významné snížení vládních investic, které v poslední době dost značně táhly růst HDP v ČR. Na inflaci bude u všech vlád dohlížet jen nezávislá ČNB a neočekáváme tedy mimořádný odklon od aktuálního cílování inflace touto institucí. Vysoká pravděpodobnost vyplývá z aktuálních problémů vládnoucí ČSSD ve zdravotnictví, kde očekáváme i protesty pacientů, potenciálních voličů. Další tikající bombou je situace v ČKA, kam bude dosazena komunistická poslankyně Zuzka Rujbrová, nedovedeme si představit jak zástupce komunistů rozhoduje o špatných úvěrech plynoucích z jimi tak odmítané privatizace. Právě tyto kroky zvyšují preference pravicových a středových uskupení.

menšinová vláda ČSSD tolerovaná KSČM (pravděpodobnost sestavení 30%)

dopad na trh –negativní

Jednoznačné zastavení jakýchkoliv reforem (i jejich náznaků), což by z dlouhodobého hlediska bylo neudržitelné. Jen připomínáme že všechny okolní státy touto bolestivou částí svého vývoje již prošly. Našim vládách však stále chybí odvaha. S touto vládou by byl dále spojen výrazný růst vládních výdajů, tedy deficitní hospodaření v ještě vyšší dimenzi než doposud. Ovšem ekonomika je nyní ve velice dobré kondici a vláda by sice její růst podporovala zejména zvýšenými vládními výdaji, ale k jednoznačně negativním efektům pro ekonomiku by nejspíše nedocházelo. S největší pravděpodobností by však došlo k ještě agresivnějším investičním pobídkám, vládní program by byl zaměřen zejména na zaměstnanost. Výsledkem této vlády by tak byla také rostoucí podpora KSČM na konci volebního období. S touto vládou by byl také spojen sociální smír.

 

velká koalice ODS a ČSSD (pravděpodobnost sestavení 10%)

dopad na trh – mírně negativní

Pod vládou této nesourodé dvojice by s největší pravděpodobností došlo alespoň k částečném počátku reforem. Nejspíše by pokračovaly všechny (pozitivní i negativní) ekonomické trendy, z čehož jasně vyplývá i ekonomická stabilita. Naprostá odlišnost programů těchto stran by dle našeho názoru neumožňovala efektivní a kvalitní vedení této země. Nízká pravděpodobnost sestavení vyplývá z minulé zkušenosti ODS, která na minulé opoziční smlouvě příliš nevydělala a tak se do další nejspíše nebude hrnout. Očekáváme, že by tato vláda spíše opět pomohla k dalšímu růstu podpory KSČM jako v podstatě jediné opozice.

 

Ostatním variantám jako je např. menšinová vláda ODS tolerovaná ČSSD či menšinová vláda ČSSD tolerovaná ODS dáváme shodně 0%. Zejména v důsledku nízkých preferencí těchto uskupení a neslučitelnosti programů.

Autor článku

Jan Procházka  

Články ze sekce: INVESTICE