...nasvědčuje).
Index PX spadl během minulého týdne o -5,5% a mezi tituly SPADu snad jen ČEZ a Zentiva vzdorovaly celkovému propadu, když klesly jen o cca -3,5%.
Aktivita trhu vzrostla a celkové objemy obchodů s akciemi vzrostly na téměř 22,5 mld Kč, proti 12 mld Kč v minulém a 15,7 mld Kč v předminulém týdnu.
Jak dál?
Ukázalo se, že domácí zprávy můžeme hodit za hlavu. Ani ČEZ, který v krátké době potvrdil své akviziční cíle ve Varně a nyní na Ukrajině, vykázal nad očekávání lepší kvartální výsledky, zvedl odhad zisku do konce roku 2006 trhu nepomohl – reakce vesměs nulová.
Pokud bychom použili ČEZ pro ilustraci vlivu sektorových událostí na ceny akcií , pak se zdá, že ani tyto nehrají velkou roli – relaxace a růst cen emisních povolenek by se podle argumentace z doby jejich pádu nyní měla projevit naopak v růstu ceny akcií energetických titulů, jakým je ČEZ, avšak nestalo se tak.
Úrokové sazby, jež jsou u nás nejnižší, se v podpoře investic do českého akciového trhu příliš neprojevují. Přitom další zvyšování sazeb u nás drží a asi ještě nějakou dobu bude držet na uzdě síla naší koruny.
Pokud bychom interpretovali současný pokles našeho trhu jeho předchozím několikaletým růstem, je zde asi jen část pravdy, neboť poklesy vidíme v celé Evropě od západu k východu, od severu k jihu.
Tento typ informací tedy zdá se nehraje v současnosti tak velkou roli nebo jen velmi omezený. Nezbývá tedy než „vliv globalizace“, jak by se s nadsázkou dala nazvat provázanost světových finančních a komoditních trhů, odkud i na náš trh proudí negativní sentiment.
Sentiment na amerického trhu se během jednoho týdne zásadně změnil. Dá se říci, že ještě před týdnem byla viděna Amerika jako zdravě rostoucí ekonomika s inflací pod kontrolou a s velmi pravděpodobným ukončením série zvyšování úrokových sazeb, či alespoň s nějakou delší přestávkou.
Nyní je tomu jinak. Nejednoznačné vyjádření FEDu o jeho další politice v úrokových sazbách a potvrzení obav z růstu úrokových sazeb po zveřejnění indexu průmyslových a spotřebitelských cen, jež byly vyšší než odhady trhu, přinesly zklamání a určitou malomyslnost takže tytéž události, které dříve byly nahlíženy s optimismem budou mít nyní spíše negativní interpretaci: slabý dolar je negativní pro akcie, jakákoliv vzdálená zmínka o inflaci může vyvolat vlnu prodeje, růst úrokových sazeb (nad 5%) přináší pochybnosti, zda korporace dosáhnou očekávaných zisků, a nejistotu, jak velké bude následné zpomalení ekonomiky apod..
Proto můžeme čekat, že americký trh se bude do středy, kdy by měl být zveřejněn vývoj objednávky zboží dlouhodobé spotřeby, zmítat v úvahách o dalším osudu úrokových sazeb, zveřejněná pak bude jistě impulzem k dalšímu směru
V jeho stínu se budeme asi pohybovat a kolísat i my s tím, že na straně středoevropských trhů je určitá nevýhoda v jejich předchozím dlouhodobém růstu, což dává ještě prostor k poklesu poslední výrazné poklesy byly minimálně o -15%, my jsme v tomto okamžiku zatím na cca -10%.