Afin Brokers,a.s.-Co přinesou volby pro akcie?

30.05.2006 | , Afin Brokers
INVESTICE


perex-img Zdroj: Finance.cz

Domnívám se, že výsledkem voleb budou nejvíce zasaženy akcie společnosti ČEZ díky rozdílnému pohledu dvou klíčových stran pro sestavení další vlády na otázku zachování státního podílu v této energetické společnosti.

 ČSSD je pro zachování stávající situace, zatímco ODS je podle jednoho vyjádření pro prodej části podílu, tak, aby stát stále ovládal více než 50% společnosti, podle nejnovějšího vyjádření je však pro prodej celého podílu během příštího volebního období, přičemž za obecně preferovanou metodu privatizace považuje prodej přes kapitálový trh. Prodej přes trh by mohl znamenat dočasný pokles cen akcií díky krátkodobé nabídce velkého množství akcií (to je však jen epizoda). Z dlouhodobého hlediska se však jako důležitější jeví  v případě plné privatizace odluka ČEZ od státu, kdy stát ukončí vystupování v dvojaké roli podnikatele i regulátora. Dopad tohoto kroku je těžké hodnotit, domnívám se však, že v prvních letech bude spíše negativní (tvrdší regulace pro ČEZ, podpora menších konkurentů ze strany státu apod.). Podobně jako ODS se k privatizaci ČEZ vyjadřují i Zelení, jejichž postoj se zdá být ještě vyhraněnější (rozdělit ČEZ). Je však důležité říci, že tyto okolnosti  a jejich dopady na cenu akcií ČEZ jsou jen pouze jedny z mnoha okolností, které ovlivňují jejich cenu.
Z dalších titulů, na které by mohla mít  vliv  politická rozhodnutí, jsou akcie CME. ČSSD se v nedávně době snažila zavést poplatky z televizní  reklamy, zatímco ODS byla spíše proti a postup zákona upravující tuto oblast zastavilo až veto prezidenta. Zavedení poplatků by negativně ovlivnilo mimo jiné i zisky televizní stanice NOVA, která patří mezi důležité zdroje příjmů CME. Vláda sestavovaná ČSSD  by tedy měla zřejmě  negativní vliv na cenu akcií CME.
Zatímco ministr financí Bohuslav Sobotka vede alespoň mediální tažení proti vysokým bankovním poplatkům (na ziscích bank, jak ukázaly výsledky za loňský rok, se to zatím příliš neprojevuje), konkurenční ODS se k tomuto tématu příliš nevyjadřuje a dalo by se tak očekávat,  že situaci nechá volný průběh. Alespoň v deklaratorní rovině se tedy pro bankovní sektor (na burze to týká  akcií Komerční banky a Erste Bank) zdá být příznivější vláda, v které dominuje ODS.
 Oblastí, kde má stát možnost ovlivňovat  podnikání ve větším rozsahu, je zdravotnictví a vládní politika v této oblasti má dopady na hospodaření firem jako je Zentiva. Například opatření na omezení výdajů na zdravotní péči v první polovině tohoto roku se projevila v poklesu tržeb Zentivy v ČR v 1. kvartále o 16,6%. Dopady volebního výsledku v této oblasti jsou těžko odhadnutelné.  Jasné jen je, že dvě hlavní strany mají odlišné představy - ČSSD: zachovat stávající systém a hledat v něm úspory (jedna zdravotní pojišťovna, nižší marže subjektů apod.), zatímco ODS chce zainteresovat konzumenty  zdravotní péče, a tím tlačit na efektivnost.
Pro ostatní tituly v systému SPAD (Unipetrol, Philip Morris, Český Telecom, ORCO) by dopady voleb neměly být významné.V čistě v teoretické rovině by pro akcie měla být příznivější   pravicová vláda, ale vývoj několika posledních let staví tato obecná tvrzení na hlavu. Negativně by trh zřejmě reagoval pouze v případě vlády za účasti KSČM. V případě vlády, do které by zasedli Zelení, by zase mohlo dojít k poklesu atraktivity  velkých znečišťovatelů prostředí jako ČEZ, Unipetrol z obav ze zpřísňování ekologických norem.

Zřejmě tedy nebude důležité jen to, kdo vyhraje a o kolik, ale také, jak dopadnou  menší strany, s  nimiž  budou muset současní favoriti ODS či ČSSD po volbách spolupracovat. Otázka se tím rozšiřuje na nejen to,   kdo bude  sestavovat vládu, ale  i s kým a  jestli bude vůbec s kým.

Roman Skalický

Autor článku

Ing. Josef Stoulil  

Články ze sekce: INVESTICE