Souhrn týdne 29. 5. - 2. 6. na světových trzích

05.06.2006 | , Proventus Finance
INVESTICE


perex-img Zdroj: Finance.cz

Americké akciové trhy vstoupily do nového týdne neúspěšně, když hlavní akciové indexy navázaly na negativní vývoj z předcházejících dvou týdnů a pokračovaly v poklesu. Příčinu negativní nálady v průběhu úterního obchodování...

a ... nelze zřejmě hledat v ničem jiném, než opět v obavách z inflace a zvyšování úrokových sazeb. V průběhu týdne se však nálada otočila a akciové trhy nakonec dokázaly zaznamenat mírné zisky. Investoři si pravděpodobně začali uvědomovat, že trhy s akciemi v posledních dnech poklesly až příliš prudce, aniž by k tomu byly dány významnější fundamentální předpoklady. K příznivější atmosféře na trzích přispěly i některé makroekonomické ukazatele, týkající se dubnového prodeje nových domů a HDP za první čtvrtletí.

 

V průběhu týdne se dařilo akciovým titulům napříč celým trhem, když největší zisky zaznamenaly sektory veřejných služeb, zlata a energie. Nejhůře si vedly počítačové technologie, které spolu s farmaceutickým sektorem skončily ve ztrátě. Index Dow Jones oslabil o 0.27% na hodnotu 11247.87 bodů. S&P index však vzrostl o 0.63% na konečnou hodnotu 1288.22 bodů a technologický Nasdaq si polepšil o 0.41% na 2219.41 bodů.

 

            Akciové trhy v Evropě se z předešlého poklesu v uplynulém týdnu vzpamatovávali o něco pomaleji a nezaznamenaly tak dobré výsledky jako jejich americké protějšky. Investoři se stále obávají nejistého makroekonomického prostředí, inflačních tlaků, vyšších úrokových sazeb a potenciálního zpomalení hospodářského růstu. Souhrnný evropský index FTSEurofirst, zahrnující 300 vedoucích evropských společností, v uplynulém týdnu oslabil o 0.8% a uzavíral na úrovni 1,312.6  bodů. Panevropský index se tak propadl již o 7% z téměř pětiletého maxima, kterého dosáhl v minulém měsíci.  Hlavní německý index XETRA DAX 30 se snížil o 0.89% na hranici 5637.89 bodů.

 

 

Makroekonomické zprávy

 

Maloobchodní tržby v USA se v dubnu meziměsíčně zvýšily o 0.5% po růstu o 0.6% v březnu. Prodeje maloobchodních řetězců tak vzrostly méně než se očekávalo, když ekonomové odhadovali jejich růst v rozmezí 0.7% - 0.8%. Data jsou však stále poměrně příznivá a potvrzují silný růst spotřeby domácností, i přes vysoké ceny ropy, dražší úvěry a oslabování trhu s nemovitostmi. Tyto negativní faktory jsou na druhé straně vyvažovány vysokou zaměstnaností a růstem mezd. Zpřesněné údaje o HDP USA za první čtvrtletí 2006 ukázaly, že oživení růstu bylo v prvních třech měsících oproti předchozímu kvartálu vyšší než signalizovaly předběžné údaje. HDP v prvním čtvrtletí vzrostl o 5.3% oproti předběžným 4.8%. V předchozím čtvrtletí americká ekonomika rostla tempem 1.7%. Hlavními tahouny hospodářství i nadále zůstává spotřeba domácností a investice. Slabší dolar navíc pomohl oživit export.

 

Nečekaně silná byla data z trhu s nemovitostmi, kde v dubnu došlo k růstu prodejů nových domů o 4.9% a byl tak potvrzen rychlý růst nastoupený v minulém měsíci. Nicméně lze očekávat, že v druhé polovině roku dojde na trhu s nemovitostmi k určitému ochlazení, a to především s ohledem na rostoucí počet volných domů. Naopak objednávky na zboží dlouhodobé spotřeby se snížily o více než se očekávalo, když klesly o 4.8%, přičemž ekonomové odhadovali pokles pouze o 0.5%. Negativní vývoj objednávek sice může signalizovat oslabení hospodářského růstu USA, ale spíše se jedná o mimořádný pokles zapříčiněný do značné míry snížením objednávek civilních letadel.

 

Americké ministerstvo práce oznámilo, že míra nezaměstnanosti v USA v květnu klesla dle očekávání na úroveň 4.6 % z dubnových 4.7%. Tvorba nových pracovních příležitostí však nebyla tak silná, jak ekonomové odhadovali, když bylo vytvořeno jen 75 000 nových pracovních míst, zatímco trh očekával 175 000. Jde o nejslabší výsledek od října minulého roku, kdy ekonomickou aktivitu USA ztlumily hurikány. Zpráva naznačuje jisté zmírnění růstu na americkém trhu práce a mohla by zmírnit obavy z inflace a nadměrného zvyšování úrokových sazeb.

 

HDP Eurozóny v prvním čtvrtletí vzrostl 0.6%. Data odpovídají slabším výsledkům německé ekonomiky v prvním čtvrtletí, která rostla tempem 0.4%. Hospodářský růst SRN a Eurozóny je stále relativně příznivý, avšak je nižší než naznačovaly předstihové indikátory. Hlavní příčinu slabšího než očekávaného růstu lze spatřovat zejména ve stále slabé spotřebě domácností. Růst poptávky ze zahraničí zůstává i nadále velmi silný. Kromě nižší spotřeby domácností budou na hospodářský růst negativně působit i vysoké ceny energií a silné Euro, které se pohybuje na několikaměsíčních maximech.

 

HDP Německa v prvním čtvrtletí vzrostlo o 0.4% oproti stagnaci v předcházejícím čtvrtletí a meziročně si připsalo 2.9%. Mírně překvapivá je struktura hospodářského růstu, jemuž nejvíce pomohla spotřeba domácností. Nejvíce naopak oslabily kapitálové výdaje. I nadále však slabší domácí poptávka zůstává největší hrozbou pro budoucí růst HDP v Německu. Index podnikatelského klimatu Ifo v dubnu klesl na 105.6 bodů, zatímco ekonomové očekávali větší pokles na 104.5. V meziročním srovnání je index stále výrazně výše a indikuje, že společnosti vnímají vývoj německé ekonomiky pozitivně. O ekonomickém oživení celé eurozóny je přesvědčena i OECD, která ve své pololetní zprávě předpovídá letošní růst HDP ve 12 členských státech EU ve výši 2.2% ve srovnání s 1.4% v loňském roce.

 

                        Další významné zprávy uplynulého týdne

 

Čistý zisk potravinářské firmy H.J. Heinz se ve čtvrtém čtvrtletí snížil na 167.9 mil. USD či 0.50 USD na akcii oproti 206.5 mil. USD či 0.59 USD na akcii před rokem. Zisk z pokračujících činností činil 0.54 USD na akcii, přičemž analytici jej odhadovali ve výši 0.49 USD na akcii. Tržby společnosti vzrostly na 2.4 mld. USD z 2.23 mld. USD, když trh očekával růst na 2.36 mld. USD. Společnost dále oznámila, že propustí 8% zaměstnanců a zvýší dividendu na 1.40 USD na akcii. Pro fiskální rok 2007 Heinz plánuje čistý zisk ve výši 2.35 USD na akcii.

 

Maloobchodní řetězec Albertson’s v prvním čtvrtletí dokázal meziročně navýšit svůj čistý zisk o 55% na 166 mil. USD či 0.44 USD na akcii. Významně tak předčil očekávání analytiků, kteří jej odhadovali na úrovni 0.25 USD na akcii. Tržby společnosti stagnovaly na úrovni 9.9 mld. USD, když odhad trhu činil 10.05 mld. USD.

 

Britský mobilní operátor Vodafone v uplynulém fiskálním roce vykázal ztrátu z pokračujících činností ve výši 17.23 mld. GBP. Tržby společnosti se zvýšily o 10% na 29.35 mld. GBP. Společnost dále prohlásila, že v srpnu svým akcionářům vyplatí 9 mld. GBP, přičemž 6 mld. GBP bude pocházet z prodeje japonské divize. Vodafone předpokládá, že růst tržeb z mobilních služeb v tomto roce zpomalí na 5.0-6.5% ve srovnání s 9% růstem v loňském roce a provozní marže klesnou o 1%. Společnost rovněž předpokládá již nižší aktivitu v oblasti fúzí a akvizic a na dividendách plánuje vyplácet až 60% přepočítaného zisku.

 

 

Devizové a komoditní trhy

 

V uplynulém týdnu se ceny ropy a ostatních komodit vyvíjely poněkud smíšeně. Lehká ropa uzavírala týden téměř beze změny na hodnotě 72.33 USD za barel, když klesla o nepatrných 0.01%. Cena zemního plynu naopak zaznamenala slušný nárůst, když posílila o 7.62% na 6.78 USD za mil. BTU. Na komoditním trhu uzavíralo zlato na úrovni 648.30 USD za trojskou unci, když oslabilo o 1.62%. Nedařilo se ani mědi, jejíž cena se snížila o 4.09% na hranici 365.40.

 

Na devizovém trhu dolar vůči ostatním měnám pokračoval v oslabování. Vůči euru americký dolar ztratil 1.79% a oproti anglické libře se snížil o dalších 0.75%. Vůči japonskému jenu dolar oslabil o 0.80%. Česká koruna vůči dolaru posílila o 0.76%.

Autor článku

 

Články ze sekce: INVESTICE