Souhrn 13. 7. na světových trzích

14.07.2006 | , Proventus Finance
INVESTICE


perex-img Zdroj: Finance.cz

Akcie ve čtvrtek pokračovaly v prudkém poklesu     Americké akciové trhy v průběhu čtvrtečního obchodování pokračovaly v prudkém poklesu a hlavní akciové indexy skončily opět hluboko v červených číslech....

a ... Geopolitické napětí je v současné době ještě zvýšeno vyostřenou situací na blízkém východě a je jednou z hlavních příčin silného růstu ropy na historická maxima v posledních několika dnech. Mezi investory všeobecně panuje pesimismus, přičemž obavy ze zpomalování globálního ekonomického růstu se stále stupňují. Vysoké ceny ropy bezpochyby negativně působí na celkový ekonomický růst a v současné době, kdy investoři ostře sledují hospodářské výsledky společností, se vynořují obavy, zda společnosti budou schopny udržet dvouciferný růst zisků jak tomu bylo v posledních několika čtvrtletích. Investory k nakupování akciových titulů nezlákaly ani výborné výsledky společností PepsiCo či Marriott, jejichž zisky ve druhém čtvrtletí vzrostly o 14% resp. 35%, a které též investory ubezpečily o dobrých vyhlídkách na příští čtvrtletí. Prudký pokles akciových trhů byl mimo jiné podpořen i snížením doporučení pro společnosti Wal-Mart a Walt Disney ze strany předních ratingových společností. Index Dow Jones oslabil o 1.52% na hodnotu 10846.29 bodů. S&P index se snížil o 1.30% a uzavíral na úrovni 1242.29 bodů. Nejhorší výsledek však opět zaznamenal technologický Nasdaq, který se propadl o 1.73% na 2054.11 bodů a uzavíral na nejnižší úrovni za posledních 9 měsíců. Cena ropy pokračovala v růstu, když uzavírala o 2.33% výše na svém historickém maximu 76.7 USD za barel.

 

Bilance rozpočtu USA skončila v červnu s přebytkem 20.47 mld. USD, zatímco ekonomové jej očekávali na úrovni 21 mld. USD. Přebytek se tak oproti loňskému roku snížil, když v červnu minulého roku činil 22.92 mld. USD. Na nových rekordech se ocitly příjmy i výdaje. Fiskální rok v USA začíná v říjnu a končí v září následujícího roku. Od začátku fiskálního roku je rozpočet v deficitu, který za prvních devět měsíců kumulativně činí 206.5 mld. USD. V tomto směru výsledek vykazuje určité zlepšení, když za stejné období předchozího fiskálního roku měl americký rozpočet deficit ve výši 249.42 mld. USD.

 

Provozovatel sítě hotelů Marriott International dosáhl zvýšení čistého zisku ve druhém čtvrtletí o 35% na 186 mil. USD či 0.43 USD na akcii ve srovnání s 138 mil. USD či 0.29 USD na akcii před rokem. Tržby společnosti vzrostly o 7% na 2.85 mld. USD, přičemž trh je očekával na úrovni 2.81 mld. USD. Přepočítaný zisk dosáhl úrovně 0.42 USD na akcii, zatímco analytici jej odhadovali ve výši 0.40 USD na akcii. Pro třetí čtvrtletí Marriott plánuje zisk v rozmezí 0.28-0.30 USD na akcii bez zahrnutí divize syntetických paliv.

 

Čistý zisk producenta mobilních telefonů Sony Ericsson vlastněného společně firmou Sony a Ericsson ve druhém čtvrtletí meziročně vzrostl o 91% na 143 mil. EUR. Tržby společnosti se zvýšily o 41% na 2.3 mld. EUR. Sony Ericsson dále oznámil, že počet prodaných telefonů stoupl o 33% na 15.7 mil. Průměrná prodejní cena telefonů se mezičtvrtletně snížila, zejména díky většímu podílu levnějších telefonů v nabídce společnosti. Sony Ericsson nyní očekává, že na celosvětovém trhu se letos prodá přes 950 mil. mobilních telefonů, zatímco předchozí odhad činil přes 900 mil. přístrojů.

Autor článku

 

Články ze sekce: INVESTICE